A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Beyin Kanaması Nedir? İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Beyin Kanaması Nedir? İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Önemli sağlık sorunlarından biri de beyin kanaması vakalarıdır. Özellikle çarpma sonucunda meydana gelen beyin kanaması vakalarında zamanında müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlanmaktadır. Aniden ortaya çıkma eğilimine sahip olan beyin kanaması vakaları beyin içi damarların çarpma veya yüksek kan basıncı sonucunda beyindeki bazı bölümlerin hasar görmesine neden olmakta ve bunun sonucunda ise beyin kanamasının meydana gelmektedir.

Beyin Kanaması Hangi Durumlarda Meydana Gelir

  • Çarpma sonucu ve yüksek kan basıncı sonucunda ortaya çıkmaktadır.
  • Hipertansiyon ve şekerin yükselmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.
  • Trafik kazaları sonucunda ortaya çıkmaktadır.
  • Aşırı sıcak havalarda da beyin kanaması ortaya çıkmaktadır.

Beyin Kanamasında İlk Müdahale

  • Kişiden ellerini havaya kaldırması istenir eğer kaldırabiliyorsa büyük bir ihtimalle bilincinin yerinde olduğu ve felç geçirme riskinin olmadığı gözlenebilir.
  • Kişiye konuşması yönünde telkinler verilir eğer düzgün cümleler kuruyorsa büyük ihtimalle beyin kanaması tehlikesini atlatmıştır.
  • Kişiye gözlerini oynatması telkini verilir eğer dengeli bir şekilde gözlerini oynatabiliyorsa yine büyük bir ihtimalle tehlikeyi atlatmıştır.

Ancak adından da anlaşılacağı gibi yukarıda sayılanlar sadece ilk müdahale için geçerlidir. Bu aşama içerisinde sağlık ekiplerine de derhal haber verilmeli ve vakit kaybetmeden kişi hastaneye götürülmelidir. Hızlı bir şekilde meydana gelen beyin kanaması vakalarının birçoğu maalesef ölümle sonuçlanmaktadır. Bu nedenle beyin kanaması sırasında ilk müdahale olarak sağlık ekiplerine haber verilmeli ve ilk müdahale uygulamasına geçilmelidir.

Not: Makale bilgi amaçlıdır. Reçete değildir.

 

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Selülit Nedir? Nasıl Geçer?

Selülit bir dolaşım bozukluğu problemi göstergesidir.  Deri altında düzensiz ve fazla yağ birikimi nedeniyle oluşur.  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir