A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Cüzzam Hastalığı Nedir? Hangi Ülkelerde Görülür? Tedavisi Var Mı?

Cüzzam Hastalığı Nedir? Hangi Ülkelerde Görülür? Tedavisi Var Mı?

Toplumda en az rastlanan hastalıklardan biri de cüzzam hastalıdır. Geçmişi çok eski tarihlere dayanan cüzzam hastalığı mikropların vücudu etkisi altına alması sonucunda oluşan ölümcül ve bulaşıcı hastalık türleri arasında yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün de sağlık programları arasında yer alan cüzzam hastalığı taşıdığı nitelikler bakımından diğer birçok hastalıklardan oldukça farklıdır.

Cüzzam Hastalığının Vücuda Etkileri

 • Bağışıklık sistemini yok eder.
 • El ve ayak mantarlarının oluşmasına neden olur.
 • Cild yapısını olumsuz etkiler ve cildin çok kötü görünmesine neden olur.
 • Bulaşıcı özelliği nedeniyle bireyden bireye çok hızlı bulaşır.
 • Yayıldığı bölgede yaraların oluşmasına neden olur.
 • Deride kurtları ve bakterilerinin oluşmasına neden olur.

Cüzzam Hastalığı Daha Çok Hangi Ülkelerde Görülür?

 • Güney Afrika ülkelerinde: Açlığın ve sefaletin had safhada olduğu Güney Afrika ülkelerinde en sık görülen hastalıklardan biri de cüzzam hastalığıdır. Özellikle kırsal alanda yaşayan insanlarda kendini gösteren hastalık ülkede çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Genelde toplumdan uzak yaşayan cüzzamlı hastaları tedavi olmaya bile zaman bulamadan hayatını kaybetmektedir.
 • Endonezya: Hastalığın kendini gösterdiği ülkelerden biri de Endonezya’dır. Özellikle tifo ve sarılık hastalığının sık yaşandığı ülkede tifo ve sarılığa bağlı olarak cüzzam hastalığı da kendini göstermekte ve ülkede çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.
 • Nijerya: Irkçılığın had safhada olduğu Nijerya’da insanlar bir yandan açlık ve yoksulluk ile boğuşmakta bir yandan da cüzzam hastalığıyla boğuşmaktadır. Ülkenin yoksul semtlerinde kendini gösteren hastalık başta çocuklar olmak üzere çok sayıda insanın ölümüne neden olmaktadır.

Tedavisi

 • Kortizonlu ilaçlar: Hekim tarafından reçeteli olarak verilen kortizonlu ilaçlar hastalığın iyileşme sürecinde önemli rol oynamakta ve tedavi yöntemleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.
 • Kükürtlü merhemler: Mikrop öldürücü özelliği nedeniyle tedavi yöntemleri arasında bulunan kükürtlü merhemler hekim tarafından reçeteli olarak verilmektedir.

Bulaşıcı bir özelliğe sahip olan cüzzam hastalığıyla ilgili olarak birçok araştırma yapılmakta ve tıp alanında yeni tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Oluştuğu toplumda hayatı felç eden cüzzam hastalığının nedenlerinden biri de temizlik olduğundan özellikle kirli atık mesleki dallarında çalışan bireylerin sık banyo yapmaları ve özellikle kükürtlü temizleyiciler kullanmasında faydalar bulunmaktadır.

Not: Makale bilgi amaçlıdır. Reçete değildir.

 

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Selülit Nedir? Nasıl Geçer?

Selülit bir dolaşım bozukluğu problemi göstergesidir.  Deri altında düzensiz ve fazla yağ birikimi nedeniyle oluşur.  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir