A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Diş Eti Büyümesinin Nedenleri ve Tedavisi

Diş Eti Büyümesinin Nedenleri ve Tedavisi

Her yaştan insanda görülebilecek ve bulaşıcı olmayan ancak farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkan diş eti büyümeleri değişik hastalıkların ön belirtisi olabilir. Diş eti büyümesinin nedenleri ve tedavisi konusunda neler söylenebilir, sıralayalım.
Diş etinin sağlıklı yapısının herhangi bir nedenden ötürü bozulması ile diş eti büyümesi meydana gelir. Bu nedenlerden biri ağız bakımının iyi yapılamıyor olması ve buna bağlı olarak bakteri oluşumu sebebiyle dişetlerinin iltihaplanmasıdır. Diş eti büyümesinin sebeplerinden biri olan sistematik rahatsızlıklar, ergenlik veya gebelik döneminde kullanılmak zorunda kalınan ilaçların ortaya çıkardığı iyi veya kötü huylu tümoral sebeplerden kaynaklanabilir.
Sağlıklı dişetleri nasıl olmalıdır, şeklindeki soruya, açık pembe renkte ve portakal kabuğu görünümünde olmalıdır şeklinde cevap verilebilir. Sağlıklı bir diş etinde diş ipi kullanırken veya diş fırçalama esnasında kanama olmaz. Herhangi bir şişme, kızarma veya enfeksiyon da sağlıklı bir diş etinde rastlanmaması gereken bulgulardır.

Diş Eti Büyümesine Neden Olan Etkenler Nelerdir?
Ergenlik Döneminde Diş Eti Büyümesi
Hormonal aktivitelerin üst seviyede olduğu ergenlik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının artmasının yanı sıra, diş ve ağız bakımına gereken önemin verilmemesi ve ihmalkâr davranılması, diş etlerinde kırmızı renkte baloncuk görünümünün olmasına, diş eti kanamasına ve diş eti büyümesine neden olmaktadır. Bu geçici sorunun kalıcı bir probleme dönüşmemesi için, ergenlik dönemindeki bireylerin düzenli olarak diş kontrolü yaptırması, dişlere önceden yapılmış hatalı müdahaleleri diş hekimi aracılığı ile ortadan kaldırması ve diş bakımında daha hassas olması gerekmektedir.

Gebelik Döneminde Diş Eti Büyümesi
Gebelikten önce olan iltihaplanmaların da neden olabileceği gebelik dönemi diş eti büyümeleri, diş çevresinde tümör şeklinde bir şişme kendini gösterir. Gebelik dönemindeki bu şişmeye genellikle müdahale edilmez. Ancak diş eti büyümeleri gebelik sonrası düzelmez ise müdahale edilir.

İlaç Kullanımına Bağlı Diş Eti Büyümesi
Kanser, tansiyon veya sara hastalarının kullandığı ilaçlar diş etlerinin büyümesine neden olabilir. Bu tür ilaçları kullanan kişilerin diş sağlığına daha çok dikkat etmeleri ve diş taşı temizliği yaptırmaları gerekmektedir. Diş eti büyümesi görülen hastalarda kullanılan ilaç değiştirilir veya kesilir.

Diş Eti Büyümesinin Diğer Sebepleri
C vitamini eksikliği, burun yollarının dar olması, diş aralarına kaçan yemek parçaları, diş sağılığını bozan protez ve dolgular, dilin diş etine baskı yapması ve ağızdan nefes alma diş eti büyümesinin diğer nedenleri arasındadır.

Diş Eti Büyümesinin Tedavisi Nasıl Olur?

Diş eti büyümesinin tedavisinde kesinlikle uzman bir diş hekiminden yardım alınmalıdır. Sebebi ne olursa olsun, diş sağlığı ve temizliğine çok önem verilmeli, buna rağmen çözüme ulaşılamıyorsa büyüyen diş eti kesilerek alınmalıdır.

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Selülit Nedir? Nasıl Geçer?

Selülit bir dolaşım bozukluğu problemi göstergesidir.  Deri altında düzensiz ve fazla yağ birikimi nedeniyle oluşur.  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir