A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Diyet / Fazla Kilolardan Kurtulma Yolları

Fazla Kilolardan Kurtulma Yolları

Çağımızın problemi olan fazla kilolar herkesin derdi. Aslında fazla kilolardan kurtulma yolları, sağlıklı beslenmenin içinde bulunmaktadır. Şimdi, kilolarınızdan kurtulmak için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri sıralayalım.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için bunları yapın

1.Besinleri yavaş çiğneyin

Beyine tokum sinyalinin iletilmesi için, yemeklerinizi çiğneyerek yiyin. Besinlerinizi çiğnemeden tükettiğinizde daha fazla yemek yiyeceğinize emin olun.

2.Su için

Düzenli olarak su içme alışkanlığınız olmalıdır. Her gün 1,5-2 litre su içmenizi öneririz. Tüketeceğiniz suyu, gün içinde dağıtarak içmelisiniz.

Yemeklerle birlikte su içmemeye gayret gösterin. Aksi takdirde mideniz genişler ve daha çok yemek yersiniz. Yemeklerden 1-1,5 saat sonra su içebilirsiniz.

3.Sebze ağırlıklı beslenin

Bağırsaklarınızın daha hızlı çalışması için, ana öğünlerinizin biri sebze ağırlıklı olmalıdır. Gün içinde 2-3 porsiyon sebze yeme alışkanlığı edinin.

4.Porsiyonlarınızı Küçültün

Porsiyon kavramını kafanızda netleştirmek için, size örnekler vermek isterim. Yarım muz, büyük bir mandalina, orta boy bir elma, ayvanın dörtte birini bir porsiyon olarak değerlendirmekteyiz. Sebzelerdeki porsiyon kavramını açıklarsak,4 yemek kaşığı sebze, bir porsiyona denk gelmektedir.

5.Tatlıları hayatınızdan çıkarın

Gün içinde yeterince karbonhidrat tüketmezseniz, tatlı ihtiyacınız artar. Kilo almanıza neden olan tatlılardan uzaklaşmak için, sağlıklı beslenmeniz yeterlidir. Bir başka deyişle, dengeli ve düzenli beslendiğiniz takdirde tatlı ihtiyacınız ortadan kalkacaktır.

Tatlı deyince hemen aklına bol şerbetli tatlılar gelmesin. Bu ağır tatlıların yerine, günde 2-3 porsiyon meyve yemeniz daha sağlıklı bir alternatif olacaktır.

6.Çeşitli beslenin

Çeşitli beslendiğiniz takdirde, vücudunuz gerekli vitamin ve minareleri daha kolay alacaktır. Böylelikle zayıflama süreciniz hızlanacaktır.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için bunları yapmayın

1.Yağdan vazgeçmeyin

Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeniz için, yağlardan vazgeçmeyin. Sağlıklı yağları, yemeklerinize ölçülü olarak kullanın. Böylelikle tok kalma sürenizi uzatacaksınız.

2.Karbonhidrattan vazgeçmeyin

Tok kalma sürenizi uzatacak karbonhidratları beslenme listenize ekleyin. Örnek vermek gerekirse, kuru baklagiller, tam buğday ekmeği… gibi.

3.Düzenli beslenin

Daha az yiyerek zayıflayacağınızı düşünmeyin. Öğünleri atlamadan, sağlıklı ve düzenli beslenin.

4.Yemeklerinizi Sağlıklı Pişirin

Yemeklerinizi kızartmak yerine, haşlayın ya da fırında pişirin. Böylelikle yemeğinizin kalorisini artırmadığınız gibi, sağlıklı bir pişirme şekli de elde edersiniz.

5.Vaktinde Yiyin

Yemek saatlerinizi belli bir düzene sokun. Yatmadan 3 saat önce yeme-içme( su hariç) işini bitirin.

6.Proteini abartmayın

Fazla protein alımı böbrekleri yorduğundan, günlük besin ihtiyacınızın ’inin proteinden oluşmasına özen gösterin.

Eminim ki, fazla kilolardan kurtulma yolları ile sağlıklı beslenme arasındaki güçlü bağı öğrendiniz. Daha sağlıklı ve mutlu günlerin sizlerin olması dileğiyle…

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aronia faydaları

Aronia Bitki Extratı Faydaları Nelerdir?

Aronia bitki extratı çeşitlerini aromalandırmak için de kullanılır. Aronia bitkisi içerisinde pek çok yararlı bileşen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir