A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Genel / Hipertansiyon, Nedenleri Ve Tedavisi

Hipertansiyon, Nedenleri Ve Tedavisi

Toplumda sık yaşanan sağlık sorunlarından biri de hipertansiyon hastalığıdır. Normal tansiyonun ilerlemiş hali olan kan basıncının yükselmesiyle ortaya çıkmakta ve erken müdahale olmadığı takdirde kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Genelde zonglayıcı baş ağrısıyla ortaya çıkan hipertansiyon toplumun önemli bir kısmında bulunmaktadır.

Hiper Tansiyona Neden Olan Faktörler

  • Yağlı yemekler: Yağlı yemeklerin tüketilmesi kan basıncında olumsuz etkiler yaratmakta bu da hipertansiyonun meydana gelmesine neden olmaktadır.
  • Sigara: Yapılan birçok araştırmanın sonucunda hipertansiyonun tetiklenmesinde sigaranın önemli bir yere sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Aşırı kilolar: Kanın yağlanmasına neden olan aşırı kilolar hipertansiyonun meydana gelmesine de neden olmaktadır.

Sıradan tansiyondan farklı olan hipertansiyonda ölüm riski yüksektir. Özellikle beyin kanamasında rol oynayan hipertansiyonda en önemli faktörlerden biri hastanın hekim tavsiyelerine harfiyen uyması ve hastalığa neden olan unsurlardan kaçınması gerekmektedir. Genelde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan hipertansiyon kontrol altına alındıktan sonra düzenli takip gerektiren hastalıklar arasında yer almaktadır.

Tedavisi

Hipertansiyonun tedavisinde genellikle reçeteli ilaçlar kullanılmakta hekim tarafından yazılan reçeteli ilaçlar düzenli kullanıldığı takdirde hastalık kontrol altına alınabilmektedir. Hipertansiyonun tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmamaktadır. Ancak hekimin tüm tavsiyelerine harfiyen uyulduğu takdirde hastalık kontrol altında tutulmaktadır.

Hipertansiyonun oluşmasını engellemek için hastalığa neden olan faktörlerden de uzak durmak gerekmektedir. Hipertansiyon hastalığı hakkında bilim adamları çeşitli çalışmalar yapmakta ve gelişmeler hakkında toplum bilgilendirilmektedir. Dolaysıyla hipertansiyon hastalığının tarihe karışması kaçınılmazdır.

 

Not: Makale bilgi amaçlıdır. Reçete değildir.

 

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mükemmel Kına Gecesinin Püf Noktaları

Mükemmel Kına Gecesinin Püf Noktaları

Kına geceleri ve düğünler evlenecek kişilerin en önemli geceleridir. Bu nedenle en önemli geceleri sorunsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir