A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Horlama Nedir, Niçin Olur? Horlamadan Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Horlama Nedir, Niçin Olur? Horlamadan Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Horlama; nefes alma esnasında havanın dar bir alandan geçmesi sebebi ile ortaya çıkan sestir. Bunun sebebi burun tıkanıklığı olmakla birlikte üst solunum yolunun daralması sebebi ile de olabilir. Bu durum bazen aşırı yorgunluktan kaynaklı da olabilir. Bunun dışında burnunda bir sıkıntısı olanlar ve burun ameliyatı olması gerekenler sürekli olarak horlama sorunu yaşayabilirler.

Horlama sorunu kadınlara nazaran erkeklerde daha çok görülmektedir. Bunun sebebi ise hiç şüphesiz karın ve boyun çevresinde yağlanmanın erkeklerde daha çok görülmesidir. Çünkü kadınlarda yağlanma kalça bölgesinde olurken erkeklerde yağlanma boyun ve karın bölgesinde gerçekleşir.

Herhangi bir hastalıktan ötürü horlama sorunu yaşamayan kişiler basit horlama olarak görürler bu durumu. Çünkü kendilerinde oluşan bu horlamanın onlara herhangi bir sıkıntısı yoktur. Horlamaları sebebi ile uykuları bölünmez ve bir sıkıntı yaşamazlar. Bu kişilerin daha çok eşleri durumdan şikayetçi olurlar ve doktora başvurması için onlar baskı kurarlar.

Şiddetli horlama türünde ise horlama sorunu yaşayan kişinin uykusu sürekli bölünür ve bu kişi ciddi sorunlar yaşar. Gündüzleri yaşadığı bu uykusuzluktan dolayı halsiz kalırlar ve pek çok problemle karşı karşıyadırlar. Bu kişilerin bu sorunlarını kısa sürede çözüme kavuşturmaları oldukça önemlidir.

Horlama basit de olsa kurtulmak gereklidir. Çünkü basite indirgediğimiz horlama ileride şiddetli horlamaya dönüşüp kişinin günlük hayatına etki edebilir. Bu sebeple kısa süre içinde bir çözüme kavuşturmak çok önemlidir.

Basit horlama genellikle oldukça kolay birkaç yöntem ile çözüme ulaştırılabilir. Genellikle gece alkol tüketmeme, yatmadan önce mideye fazla yüklenmeme, kilo verme, yüksek boyutlu yastık kullanma ya da burun bandı kullanma gibi basit yöntemler ile bu horlama problemi kolayca çözülmektedir. Sırta tenis topu büyüklüğünde bir top bağlayarak yattığınızda da horlama probleminizden kurtulabilirsiniz. Tenis topunun kullanılma sebebi sırt üstü yatmaya engel olmaktır. Çünkü sırt üstü pozisyonda yatan kişinin horlama olasılığı çok daha yüksektir. Bu şekilde bir uygulama yaparsa sırt üstü yattığında toptan rahatsız olacak, yan pozisyonda yatacaktır.

Şiddetli horlama türünde ise bu uygulamaların hiçbir etkisi olmamaktadır. Bu kişilere doktorların önerdiği ürünler kullanarak horlama sorunundan kurtulmaktan başka çare yoktur. Fakat bu hastaların geneline ağız içi kullanılan bir alet hazırlanır ve bu aletle horlamadan rahat ve huzurlu bir uyku geçirirler. Fakat bazıları için bu uygulama da yeterli değildir. Bu kişilere horlama sorununa göre farklı çözümler üretilir ve bu şekilde bir tedavi yöntemine gidilir.

 

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ameliyatsız Çözüm Burun Botoksu

Yüzünüzü güzel gösteren en belirgin uzvunuz olan burnunuz ile ilgili sorununuz varsa; estetik ameliyat olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir