A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Diyet / İdeal Dengeli Beslenme Nasıl Olmalı?

İdeal Dengeli Beslenme Nasıl Olmalı?

Her kadın fit bir görünüme sahip olmak ister. Bunun için de çeşitli diyetler, beslenme programları, egzersizler ya da detoks programlarını uygularlar. Peki bunlar ne kadar doğru? Verilen kiloların kalıcı olması için ne yapılması gerekmektedir? İdeal dengeli beslenmenin nasıl olması gerektiğiyle ilgili bütün soruların cevaplarını sizin için derledik.

Bol Bol Su Tüketin

Fit bir görünümün ve ideal dengeli beslenmenin en önemli destekçisi canlı ve sağlıklı bir cilt görüntüsüne sahip olmaktır. Öncelikle daha canlı ve sağlıklı bir görünüme sahip olmak için dikkat etmemiz gereken en önemli konu su tüketimidir. Vücudumuz özellikle yaz aylarında nemden ve sıcaktan kaynaklı olarak bol su kaybına maruz kalmaktadır. Sıcak günlerde vücudumuzun kaybettiği suyu geri kazanması için bol su içmeliyiz. Su tüketimi hem metabolizmayı düzenleyerek yağ yakımına yardımcı olur hem de vücudun nem dengesini sağlar ve sağlıklı bir görünüme sahip oluruz. Su tüketimi ideal dengeli beslenmenin temelini oluşturan kurallardan birisidir.

Hafif ve Sağlıklı Yiyecekler Tercih Edin

Verilen kiloların kalıcı olmasının en etkili yolu dengeli beslenmeyi şok diyet programı gibi görmek yerine hayat tarzı haline getirmektir. Dengeli beslenme belli bir takım kurallara dikkat edildiğinde kalıcı kilo kaybına ve fit bir görünüme sahip olmak için en etkili yoldur. Dengeli beslenmenin en önemli kurallarından biri günlük enerji alımına özen göstermektir. Gün içinde tükettiğimiz besinleri enerji değerlerine ve yağ oranlarına bakarak tercih ettiğimizde vücudumuza daha az yağ ve karbonhidrat sokmanın önüne geçebiliriz. Şeker, şekerli yiyecekler ya da hazır gıdalardan uzak durmakta dengeli beslenme konusunda önemli bir ayrıntıdır. İnsan vücudu eritemediği şekeri yağa çevirmekte ve bu da yağlanmaya yani kilo alımına neden olmaktadır.

Dışarıda yemek yemek zorunda kalındığında ise tercihinizi daima salata, sebze yemekleri ya da meyveli yiyeceklerden tercih etmek dengeli beslenmenize yardımcı olacaktır. Özellikle fast-food ürünlerinden, kızarmış ürünlerden, paketlenmiş gıdalardan ya da tatlılardan uzak durulması gerekmektedir.

Dengeli beslenme ve sağlıklı beslenme birbiriyle iç içe geçmiş kavramlardır. İdeal dengeli beslenme ve sağlıklı beslenme de bir diğer önemli husus ise tabakta çeşitliliğe ve renkliliğe özen göstermek ve önem vermektir. Kahvaltı tabağınız, öğle yemeğiniz ya da akşam yemeğiniz ne kadar renkli olursa o kadar sağlıklı ve yararlı bir tabak olmuştur. Örneğin; yeşil sebzelerden, kırmızı sebzelerden, turuncu sebzelerden, peynir, yumurta ve fındık, ceviz, badem gibi çiğ kuruyemişlerden oluşan bir tabak ile bolca protein ve sağlıklı yağ tüketmiş olmaktasınız. Fakat seçiminizi fast-food ya da makarna gibi bol karbonhidrat içeren bir tabaktan yana yaptığınız zaman maalesef ki vücudunuzda yağ oluşumuna neden olmaktasınız.

İdeal Dengeli Beslenme İle İlgili Altın Kurallar

Bir yaşam biçimi olarak ideal dengeli beslenmenin bütün bu anlatılanlar dışında bir de temel altın kuralları vardır. Bu olmazsa olmaz niteliğindeki kuralları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Doymuş ve trans yağ gibi zararlı yağ tüketimini azaltın
  • Bol bol meyve ve sebze tüketin
  • Öğün atlamayın. Özellikle kahvaltıları asla geçiştirmeyin
  • Tahıllar ve baklagilleri daha çok tüketin
  • Beslen tercihinizi karbonhidrat değil protein ağırlıklı yapın
  • Günde 2 ile 3 litre arası su tüketin
  • Şekerden ve şekerli besinlerden uzak durun
  • Günde en az 8 saat uyuyun
  • Bol bol hareket edin. Günde minimum 30 dakika yürüyüş yapın.

Sağlıklı ve dengeli beslenmedeki en önemli unsur vücudunu için faydalı besinleri menünüze eklemektir. Tercihleri yaparken vücudun ihtiyacı olanın proteinler ve sağlıklı yağlar olduğunu atlamazsak eğer vücudumuza zarar vermek yerine yarar sağlamış oluruz. Eğer sağlıklı kalmak, dengeli beslenmek ve fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız bu önerileri dikkate almanızda fayda var.

 

Hakkında serhan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aronia faydaları

Aronia Bitki Extratı Faydaları Nelerdir?

Aronia bitki extratı çeşitlerini aromalandırmak için de kullanılır. Aronia bitkisi içerisinde pek çok yararlı bileşen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir