A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Bakım / İdeal Pedikür Yapmanın Sırları

İdeal Pedikür Yapmanın Sırları

Yaz ayları gelince özellikle kadınların pediküre olan ihtiyacı daha çok ortaya çıkmaktadır. Havaların ısınmasıyla kapalı ayakkabılardan vazgeçip sandaletlere, terliklere, babetlere geçişle ayak bakımına olan ihtiyaç da iyice artıyor. Ayak bakımın en önemli noktası hijyeni tam olarak sağlamasıdır. Ayaklar ne yazık ki mikroba ve enfeksiyona en yatkın organlardan biridir bu nedenle bakım yapmak isterken ayak sağlığına zarar vermek mümkün bu nedenle bazı husulara dikkat etmek gerekmektedir.

Öncelikle karar verilmesi gereken ilk nokta pedikürün güzellik merkezinde mi yoksa evde mi yapılacağıdır. Eğer güzellik merkezi, kuaför ya da ayak bakım merkezlerinden biri tercih edilecekse mutlaka temizliğe bakılmalıdır. Kullanılan ürünlerin sterilizasyonun sağlanıp sağlanmadığı, ortamın hijyenik olması mutlaka dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bütün bu şartlar sağlandığında dahi en sağlıklı yöntem kişinin kendi malzemelerinin kullanılmasıdır. Eğer pedikür dışarıda yapılacaksa malzemeleri de pedikürün yapılacağı yere götürmek de fayda var.

Pedikürü kişinin evde kendisinin yapacağı durumlarda ise yine ilk dikkat edilmesi gereken nokta ortamın hijyenidir. Kişi kendi malzemelerinin ve ortamın hijyenini sağladıktan sonra gönül rahatlığıyla kendi pedikürünü kendi yapabilir. Bunun için gerekli birkaç adımı şöyle sıralayabiliriz;

  • Öncelikle ayakları yumuşatmak gerekmektedir. Böylece yumuşayan deriye daha kolay müdahale edilebilir. Eğer pedikür duştan hemen sonra yapılacaksa, yumuşatma işlemi için ayakların sığacağı bir kovaya ılık su ve biraz sirke eklenerek ayaklar 15 dakika içinde bekletilir. Sirke dezenfektan özelliği sayesinde herhangi bir mikrobik durumun oluşmasını engellemektedir.
  • Ayaklar sudan çıkarıldıktan sonra güzelce kurulanır. Bunun nedeni nemli kalan ayakta mantar oluşumu daha kolay gerçekleşeceği için bu ihtimali azaltmaktır.
  • Ayaklar kurulandıktan sonra tırnak makası yardımıyla tırnak boyu kısaltılır. Sonra tırnak yanındaki etleri tırnak eti makasıyla kesilen tırnaklar törpü yardımıyla şekillendirilir.
  • Bütün bu işlemler gerçekleştirildikten sonra en son yapılması gereken işlem topuk törpüleme işlemidir. Topuk Törpüleme işlemi sayesinde topuk etrafında ve ayak tabanında bulunan sertleşmiş deriler yok olur. Böylece daha yumuşak bir ayak görüntüsüne sahip olunur.
  • Son olarak bakımı yapılan ayaklara vazelin ya da ayak bakım kremi sürülerek çorap giyilir. Eğer pedikür gece yapıldıysa çorap sabaha kadar gün içinde yapıldıysa en az 3-4 saat ayakta kalmalıdır.

Bu işlemler sırasıyla uygulandıktan sonra dışarı çıkmadan önce tırnağa sürülecek bir oje veya parlatıcı ile pedikür işlemi tamamlanmış olacaktır. Uzmanlara göre ideal pedikür için bu işlemin 15 günde bir tekrar edilmesi gerekmektedir. Yumuşak, parlak ve bakımlı ayaklara sahip olmak için düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Hakkında serhan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ten Rengine Göre Saç Rengi Seçimi

Ten Rengine Göre Saç Rengi Seçimi

Saç rengi kadınların çoğu zaman seçmekte en zorlandıkları konudur. Ten rengine uygun saç rengi bulmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir