A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Genel / Kil Maskesi Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Kil Maskesi Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Kil oluşumu, yanardağlardan çıkan lavların ya da tüflerin, toprağın ve kayaların tozlaşmış parçalarından oluşmaktadır. Bu nedenle içeriğinde barındırdığı mineral oranı oldukça yüksektir. Toprağa göre kil parçacıkları, çok daha küçük boyutlardadır. Dünyanın farklı birçok yerinde farklı birçok kil çeşidi bulunmaktadır. Killerin renkleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Aynı zamanda içeriklerindeki mineraller de değişkenlik gösterebiliyor.

Beyaz, pembe, sarı ve yeşil renkte killer, yüz maskesi yapmak için kullanabiliyor. Kilin yüz maskesi olarak kullanılması ise antik çağlara kadar dayanmaktadır. Tarihin en eski zamanlarından beri kil ve kil maskesi, daha güzel görünmek için kullanılıyor. Bu nedenle eğer sizler de yüz güzelliğine önem verenlerdenseniz; Kil maskesi nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Sorularının cevaplarını merak edenlerdensiniz demektir.

Kil Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Aşırı yağlı bir cilde sahip olanların her biri bu durumdan oldukça şikâyetçi olsa gerek. Bu nedenle yüzdeki yağ dengesini sağlayabilmek, yüz güzelliği için önemli etkenlerdendir. Kil maskesi yaparak, yüzünüzdeki yağ dengesini sağlayabilir ve bol yağ derdinden kurtulabilirsiniz. Yağ dengesini sağlamanın bir diğer artısı da, gözeneklerin daha az tıkanacak olmasıdır. Bu aşamada Kil maskesi nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir sorusunun cevabı daha bir meraklandırmış olmalı! Çünkü daha az tıkanan gözenek demek, daha az sivilce çıkması demek. Yani kil maskesi kullanarak sivilce sorununa da elveda diyebilirsiniz.

Sadece sivilce değil, siyah nokta oluşumunu engellemede de kil maskesinin rolü hafife alınmamalıdır. Kil maskesi, içeriğindeki bol mineralleri ile cildi besleyecek, size daha iyi bir görünümün yanı sıra, sağlıklı bir cilde sahip olmanızı da sağlayacaktır.

Kil Maskesinin Kullanımı Kimler İçin Uygundur?

Kil maskesinin en çok önerileceği cilt tipi, yağlı cilt tipidir. Çünkü az önce de belirttiğimiz gibi, kil maskesinin en belirgin ve en önemli özelliği, yağ dengesini sağlayabilmesidir. Kuru bir cilde sahipseniz, yeşil kil maskesi kullanmanızı önermeyiz. Daha az yağa sahip olan cilt tipleri için beyaz kil maskesi önerebiliriz. Çünkü beyaz kilin kurutucu etkisi, yeşil kile göre çok daha azdır.

Ayrıca eğer hassas ve kuru bir cildiniz varsa, kil maskesini yüzünüzde bekletme sürenize de dikkat etmenizi önerilmektedir. Ne kadar kuru cilt, o kadar kısa bekletme süresi.

Kil Maskesi Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle kil maskesinin ne sıklıkta kullanılması gerektiğinden bahsedelim. Cildiniz hassas bir yapıya sahip ise haftada 1 ya da 2 kere kullanmanız yeterli olacaktır.

Cildiniz az yağlı, hassas ve kuru bir yapıya sahipse, ayda 2 ya da 3 kere kullanmanız yeterli olacaktır. Kil maskesi yüze sürüldüğünde yavaşça kurumaya başlayacaktır. Ayrıca cildinizi de kurutmaya başlayacaktır. Cildinizi tahriş etmemesi için 10 dakikadan fazla bekletmeniz önerilmez. Birçok kaynakta kil maskesinin kuruyana kadar yüzde bekletilmesi gerektiği yazıyor. Bu kaynaklara itibar etmemenizi öneririm. Çünkü kil maskesi tamamen kuruduğunda, yüzünüzü tahriş edebilir ve ciddi kızarıklıklar oluşabilir. Son olarak, cilt tipinize göre kil maskesine ekstra malzeme ekleyebilirsiniz. Mesela kuru bir cilde sahipseniz, kil maskesinin kurutucu özelliğinin önüne geçmek için maskeye biraz bal ekleyebilirsiniz. Çünkü balın nemlendirici etkisi bulunmaktadır.

Maskenizi, cilt tipinize göre kendiniz de belirleyebilirsiniz. Hangi malzemenin cildinizi nemlendireceğini, hangi malzemenin cildinizi kurutacağını araştırmanız yeterli olacaktır. Kil maskesi nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir konu başlığında bilinmesi gereken en önemli etken, kil maskesini cildinize uygun şekilde uygulamanızdır. Unutmayınız, kil maskesi cildi kurutabilir.

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mükemmel Kına Gecesinin Püf Noktaları

Mükemmel Kına Gecesinin Püf Noktaları

Kına geceleri ve düğünler evlenecek kişilerin en önemli geceleridir. Bu nedenle en önemli geceleri sorunsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir