A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Menopoz Nedir? Menopoza Ne Zaman Girilir?

Menopoz Nedir? Menopoza Ne Zaman Girilir?

Menopoz İngilizce’de ay ve sonlanma manasına gelen moon ve pause kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Menopozun tam karşılığı ise adetten kesilme olarak tanımlanır. Adetten kesilme ise genellikle kişinin genleri ile orantılıdır. Fakat son zamanlarda gereğinden fazla hormonlu yiyecek ve içecek tüketilmesi bu süreci oldukça öne atmaktadır.

Menopozdan kesilme ise kadının yumurtalıklarının işlevinin sona erdiğini ve artık kadınlık hormonu salgılayamadığını dolayı ile de artık çocuk sahibi olamayacağını gösterir. Menopoz genel bilinenin aksine rahmin işlevinin sonlanması değil yumurtalıkların işlevinin sonlanmasıdır.

Menopoz yaşı ülkemizde genellikle ortalama 50 yaş olarak görülür. Fakat bu 45-50 yaş arası olarak gösterilir. Menopoza girme yaşını daha çok genler belirler. Bununla beraber aşırı sigara tüketimi ve hormonlu yiyecekler de menopoz yaşını aşağı indirmektedir.

Menopoza girmeden önceki dönemde kadınlar genellikle her ay düzenli olarak adet görürler. Fakat özellikle 40 yaşına yaklaşınca adet düzeni karışır ve hem adetli olma süresi artar hem de daha sık aralıklarla adet görülmeye başlanır. Bu dönem psikolojik olarak da çok zor bir dönemdir. Kadınların oldukça zorlandığı bu dönemde psikolojik problemler de ortaya çıkar. Bu dönemde olan kadınlar çok fazla bunalırlar ve bunalmalar sonucunda rahatsızlıkları daha da üst seviyeye ulaşır.

Bu dönem uzun bir süreden sonra adetten azalmaya gider. Bu sefer kısa adet dönemi ve daha uzun aralıklarla adet görme süresi başlar. Bu dönemde bayanlar için zorlu bir süreçtir. Çünkü yaşlandıklarını ve artık kadınsal görevlerini yerine getiremeyeceklerini düşünürler. Ayrıca bedensel olarak daha zor geçen bir süreçtir bu dönem. Bu dönemin sonunda ise kadın adetten tamamen kesilir ve yumurtalıklarının işlevi tamamen azalır.

Bunun dışında birde cerrahi menopoz denen bir menopoz çeşidi vardır. Bu menopoz çeşidi doğal süreçte meydana gelmez. Herhangi bir sebepten ötürü hastanın jinekolog doktor tarafından yumurtalıklarının alınması ile meydana gelir. Bu tarz durumlarda genellikle yumurtalıklarla birlikte rahim de alınır. Bu durum genellikle 45 yaş üstüne uygulanır. Sebebi ise rahimde görülen urdur. Bu uru temizlemek adına bu işlem yapılır. Bunun sebebi ileride yumurtalık kanseri oluşmasın diye önlem almaktır.

Bu ur eğer 45 yaş altında oluşursa bu durumlarda yumurtalıklar korunur sadece rahim alınır. Çünkü rahim alınıp adetten kesilme meydana gelse bile yumurtalıklar bir süre daha görevini devam ettirebilecektir. Bu durumda kişide menopozda yaşanan durumların hiçbiri vuku bulmayacaktır.

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ameliyatsız Çözüm Burun Botoksu

Yüzünüzü güzel gösteren en belirgin uzvunuz olan burnunuz ile ilgili sorununuz varsa; estetik ameliyat olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir