A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Sık Adet Görme Sebepleri

Sık Adet Görme Sebepleri

Kadınlarda adet döngüsünün, 21 ile 33 gün arasında olması olağan bir şey olarak kabul görmektedir. Ancak adet döngümüz 21 günden daha az aralıklarla oluyorsa, sık adet olma sorunu yaşıyoruz demektir. Neredeyse bir ay içinde iki kere adet görme durumu, yumurtlama bozukluklarına sebep olabileceği gibi, tedavi edilmediği takdirde kısırlığa sebep olabilme durumu da mevcuttur. Bu sebeple Sık adet olma problemi yaşayan kadınlarda,  mutlaka rahatsızlığın niçin olduğu, tespit edilmeli ve rahatsızlık en kısa süred tedavi edilmelidir.

Sık adet görme sebepleri, en çok hormonal dengesizlik ve bozukluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Hormonal dengesizliğin sebepleri ise kullandığımız ilaçlar, yaşam tarzındaki değişiklikler, uyku düzensizlikleri ve dengesiz beslenme ile ilişkili olabilir. Hormonal rahatsızlıklar, kendini farklı şekillerde gösterebilir, adet döneminde aşırı kanama, ani duygu değişiklikleri veya libidoda düşüş gibi. Bu gibi durumlarda tıbbi tetkikler yapılarak, hormon testlerinin sonucu doğrultusunda, uzman hekim kararı ile tedaviye başlanmalıdır.

Sık adet olmanın sebepleri arasında, bazı değişik rahatsızlıklarda vardır. Bunlara örnek olarak, sık görülen sebeplerden biri olan endometriozis verilebilir. Endometriozis, rahim hücrelerinin rahim kasları dışarısında büyümesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık çok ağrı verebilir ve şiddetli, sık adet kanamalarına sebep olabilir. Rahim içi duvarının tahribatına sebep olabileceği gibi, rahim içi kılcal damar yapısını da bozabilmektedir. Bunun sonucu olarak sık adet görme, adet esnasında ve sonrasında şiddetli ağrılar şeklinde kendini gösterebilir.

Sık adet olmanın sebeplerinden biri de, menopoz başlangıç dönemi olabilir. Peri menopoz denilen bu dönemde, hormonal dengelerdeki değişim ve bozukluklar sıkça yaşandığı için, sık adet görme vakaları da artmaktadır. Fakat menopoz başlangıç döneminde olup olmadığınız, tıbbi tetkiklerden sonra anlaşılabilir.

Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklarında, sık adet olmaya sebep olduğu bilinmektedir. Bel soğukluğu ve sifilis gibi hastalıkların sebep olduğu, rahim içi tahribat, metabolik bozukluklar ve hormonal dengenin bozulması sonucu, sık ve şiddetli kanamalar olduğu görülmektedir.

Sık adet olmanın zararları, sebebi bulunmadığı ve tedavi edilmediği sürece, ağır tahribatlar yaratabilir. Tedavi edilemezse kısırlık ve çeşitli rahim içi hastalıklarına sebep olabilir. Bu tür problemler yaşıyorsak, vakit kaybetmeden, bir uzman hekim kontrolünden geçmemiz doğru olacaktır.

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ameliyatsız Çözüm Burun Botoksu

Yüzünüzü güzel gösteren en belirgin uzvunuz olan burnunuz ile ilgili sorununuz varsa; estetik ameliyat olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir