A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Sırt Ağrılarının Tedavisi ve Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Sırt Ağrılarının Tedavisi ve Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Toplumda sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri de sırt ağrılarıdır. Özellikle ev hanımlarında ve ağır işlerde çalışan bireylerde meydana gelen sırt ağrıları genellikle bel bölgesinde kendini göstermekte ve zamanla kronik bir hale dönüşmektedir.

Uzun süre hareketsiz kalan bireylerde de kendini gösteren sırt ağrıları bireyin sosyal ve iş hayatını ve daha da önemlisi hekime başvurulmadığı takdirde başta bel fıtığı olmak üzere birçok hastalığa da neden olmaktadır. Ciddiye alınması gereken sırt ağrıları uzun süre devam ettiğinde mutlaka hekime başvurulmalı ve hekimin tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır.

Sırt Ağrılarının Neden Olduğu Hastalıklar

  • Bel fıtığı: Bel fıtıklarının başlıca nedenlerinden biri sırt ağrılarıdır. Özellikle ağır eşya kaldırma sonucunda meydana gelen sırt ağrıları bel fıtıklarının oluşmasına da neden olmaktadır.
  • Boyun fıtığı: Sırt bölgesinde işlev yapan omur ilikler doğrudan boyun damarlarıyla ilişkilidir. Dolaysıyla boyun fıtıklarının ana nedenleri arasında sırt ağrıları ilk sırada yer almaktadır.
  • Damar tıkanıklığı: Sırt ağrılarının neden olduğu hastalıklardan biri de damar tıkanıklığı sendromudur. Sırt ağrıları sonucunda hasar gören sırt damarları çoğu zaman damar tıkanıklığına da zemin hazırlamaktadır.

Sırt Ağrılarının Tedavisi

  • İlaç tedavisi: Sırt ağrılarının en belirgin tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Hekim tarafından reçeteli olarak verilen ilaç tedavisi sonucunda sırt ağrılarının birçoğu tamamen ortadan kalkmaktadır.
  • Masaj yöntemi: Sırt ağrılarında uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de masaj yöntemidir. İlaç tedavisi kadar etkili olmasa da uygulanabilen masaj yöntemi sayesinde sırt ağrıları tamamen ortadan kalkmasa da bir müddetliğine rahatlamakta ve bireyin rahat bir nefes almasına olanak sağlamaktadır.

Aynı bölgede ve sürekli olma belirtileri taşıyan sırt ağrıları ciddiye alınmalı ve vakit kaybedilmeden uzman hekime görünmelidir. Sırt omuriliğine de ciddi zararlar veren sırt ağrılarından kaçınmanın en kolay yolu uzun süre hareketsiz kalınmamalı ve ağır nesneler kaldırılmamalıdır.

Not: Makale bilgi amaçlıdır. Reçete değildir.

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ameliyatsız Çözüm Burun Botoksu

Yüzünüzü güzel gösteren en belirgin uzvunuz olan burnunuz ile ilgili sorununuz varsa; estetik ameliyat olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir