A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Aronia Meyvesi Nasıl Yetiştirilir?

Aronia Meyvesi Nasıl Yetiştirilir?

Aronia meyvesi ana vatanı Amerika ve Rusya gibi soğuk iklime sahip ülkeler olan bir bitkidir. Aronia meyvesi keşfedildiği günden itibaren hızlı bir şekilde şifalı bitkiler kategorisine girmiştir. Doğada yer alan birçok bitki ve bitki çeşitleri hastalıklara karşı başarılı sonuçlar vermektedir. Bu nedenle şifalı bitkiler olarak adlandırılan bitkiler önce mutfaklara sonra da ilaç sanayisinin içine kadar girmiştir. Aronia meyvesi faydaları sayesinde şifalı bitkiler içerisinde ve ilaç sanayisinde kendine hemen yer bulmuştur. Bu nedenle dünyanın dört bir yanında Aronia yetiştirilmeye ve kullanılmaya başlanmıştır.

Aronia’nın önemini geç fark eden ülkelerden biri de Türkiye’dir. Buna rağmen bu bitki hemen kabul görmüş ve popüler hale gelmiş bir bitkidir. Ana vatanı Kuzey Amerika ve Rusya olan bu bitki Türkiye’de 2012’den beri ekilmeye ve yetiştirilmeye başlanmıştır. İlk meyve vermesi yaklaşık olarak 3 yıl süren bu bitki 2015 yılından itibaren meyvelerini vermeye başlamıştır. Aronia meyvesi yılda en az 3 kez meyve verir. Fidanları çalıya benzeyen Aronia meyvesi, odunsu ve çok yıllı bitkiler kategorisinde yer alır. Bu nedenle bu bitki türü kolay kolay hastalanmazlar.

Aronia Meyvesi Nasıl Yetiştirilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aronia meyvesi fidanlarının dibinde ot olmaması gerekmektedir. Oldukça kolay yetiştirilen Aronya, sadece gübre ve su verilerek yetiştirilir. Türkiye’nin toprak özelliklerinden dolayı uygun koşullar sağlandığında bu bitki ülkenin her yerinde yetiştirilebilir. Aronia meyvesi çeşitlerine göre farklı toprak özelliklerinde yetiştirilir. Genellikle nemli turbalı topraklarda tam güneş altında ya da kısmen gölgeli alanlarda yetiştirilir. Fakat Aronia sığ ve kireçli topraklarda yetiştirilmekten hoşlanmazlar. Ait olduğu gruptaki diğer bitkilere göre daha kuru topraklarda da yetişme şansı vardır. Ana vatanı soğuk ülkeler olduğundan dolayı soğuğa da oldukça dayanıklıdır.

Aronia meyvesi meyveleri çoklu çiçek öbeklerinden meydana gelir. Bilinçli olarak yetiştirilen bu bitki yabani ortamda yetişenlere göre 2 kat fazla meyve verir. Aronia meyvesi ‘Viking’ ve ‘Aron’ adında farklı türlere de sahiptir. Bu türler dekoratif amaçlı olarak kullanırlar. Aronia meyvesinin alt türleri olan A Melanocarpo Elata ve A Melanocarpo Elata türleri, diğer türlere göre daha hızlı büyür ve yayılımcı bir özellik gösterir. Diğer türlere göre de oldukça dirençlidirler. Popüler olarak yetiştirilmeye ve kullanılmaya başlayan Aronia meyvesi son zamanların en başarılı sonuçlar veren bitkileri arasında ye almaktadır.

 

Hakkında Kadın

Web sitemiz olan kadinbilgiportali.com'u 2016 yılında yayın hayatına soktuk. Amacımız kendi uyguladığımız, okuduğumuz veya bulduğumuz tüm tarifleri, dökümanları ve bilgileri bizim gibi araştırma yapan ve hayatının bir kısmını internette geçiren kadınlara sunmaktı. Umarım başarılı olmuşuzdur ve siz değerli bayanlar web sitemizi beğenmişsinizdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vitamin Deposu Meyve Ve Sebzeler

Vitamin ve mineraller insanın yapı taşlarıdır. Kadın, erkek, çocuk ve bebek fark etmeden bütün herkesin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir