A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Diyet / Aronia Faydaları

Aronia Faydaları

Aronia faydaları geç keşfedilen bir meyvedir. Doğada bulunan birçok meyvenin kendilerine has farklı farklı faydaları vardır. Özellikle aronia gibi mor renkli meyveler kategorisinde yer alan meyvelerin faydaları saymakla bitmez.

Son dönemlerde doğada yer alan bitkiler, sağlık problemlerine çözüm olmaları amacıyla oldukça sık bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Şifalı meyve ve bitkiler diye adlandırılan bu yiyeceklerin kullanımın artması insanlar içinde de farklı bir farkındalık oluşturmaya başladı. Farklı meyvelerin farklı problemlere çözüm getirdiğini öğrenen insanlar doğal meyve tüketimini de arttırdı. Bu durum beraberinde aronia faydaları nelerdir sorusunu da beraberinde getiriyor.

Aronia Faydaları Nelerdir?

Aronia meyvesi özellikle ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan fakat faydaları sayesinde hızlıca kabul gören ve popüler olan bir besindir. Anavatanı Kuzey Amerika ve Rusya olan aronia, ülkemizde 2015 yılından itibaren yetiştirilmeye başlandı. Mucizevi meyve veya süper meyve adıyla bilinen aronya tıbbi meyveler arasında yer almaktadır. Bu nedenle de ilaç sanayisinde de yopun olarak kullanılmaktadır. Tıbbi bir meyve olan aronia faydaları kendi içerisinde bulunan sakaritler, kaliteli şeker, selüloz, pektin, organik asitler ve antosiyaninden gelmektedir. Aronia faydaları ayrıca içerisinde bulunan çeşitli vitamin ve minerallerden de kaynaklanıyor.

Rus yaban mersini olarak da adlandırılan bu sağlık deposu meyvenin insan vücudu üzerindeki etkileri uzmanlar tarafından her geçen gün daha çok araştırılıyor. Bu doğrultu da süper meyve için mucizevi bir potansiyele sahip demek çok da yanlış bir tabir olmaz. Aronia faydaları içerisinde oldukça fazla şekilde etkili olan, antosiyanin ile pro antosiyaninden gelmektedir. Bu maddeler en çok aronia meyvesi kabuğunda ve kabuğunun hemen altında bulunan kısımda yer almaktadır. Aronia meyvesi içindeki antoksidanın radiyovasküler hastalıklar, aktif olmayan karaciğer, kronik iltihaplar, kardiyovesküler hastalıklar, kronik iltihaplar, apse dahil gastro problemi ve göz iltihabı gibi hastalıkları engelleme ve bu hastalıklara karşı vücudu koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Kilo Verme Üzerindeki Aronia Faydaları Nelerdir?

Aronia meyvesi birçok hastalığın iyileşmesinde yardımcı olduğu gibi kilo verme konusunda yağ yakmaya da yardımcı olur. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde hem vücuttan ödem atılmasına katkı sağlar hem de metabolizmayı hızlandırır. Metabolizması hızlanan vğcut kilo verme sürecine daha hızlı adapte olarak yağ yakımını hızlandırır. Kısa bir sürede gözle görülür şekilde kilo verme durumu meydana gelir. Kilo verme konusunda aronia faydaları içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlardan gelmektedir.

Diğer Aronia Faydaları;

  • İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı geciktirir ve yavaşlatır.
  • Kanserle mücadele konusunda aynı kategoride bulunan meyvelere göre oldukça etkilidir. Bu nedenle billim adamları tarafından kansere karşı mücadele veren birçok ilacın içinde kullanılmaya başlanmıştır.
  • Kalp ve damar rahatsızlıkları üzerinde de etkilidir. Kalp damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu ve önleyici etkileri de aronia faydaları arasında yer almaktadır.
  • Rus yaban mersini parkinson hastalığının tedavisinde de etkili bir biçimde kullanılmaktadır.
  • Bronşit ve benzeri kronik hastalıkları iyileştirilmesi için en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır.
  • Böcekler, mantar, bakteriler ve virüslerden korunma konusunda odlukça etkili bir özelliği bulunmaktadır.
  • Mide ülserine karşı koruyucu etkisi ve önleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Karaciğer rahatsızlığı konusunda odlukça etkili ve önleyici bir özelliği bulunmaktadır.
  • Gribe karşı korur ve gribe yakalanma oranı bu meyveyi tüketmeyenlere göre çok daha azdır.
  • Aroni meyvesi Radyasyon zehirlenmesi tedavisi için kullanılan en önemli doğal besin durumundadır.

Hakkında Kadın

Web sitemiz olan kadinbilgiportali.com'u 2016 yılında yayın hayatına soktuk. Amacımız kendi uyguladığımız, okuduğumuz veya bulduğumuz tüm tarifleri, dökümanları ve bilgileri bizim gibi araştırma yapan ve hayatının bir kısmını internette geçiren kadınlara sunmaktı. Umarım başarılı olmuşuzdur ve siz değerli bayanlar web sitemizi beğenmişsinizdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyet Yapmadan Fit Kalın!

Fit kalmanın sırrı her zaman harika genler ya da hızlı bir metabolizmaya sahip olmak değildir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir