A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Aronia Meyvesi Nerede Bulunur?

Aronia Meyvesi Nerede Bulunur?

Aronia meyvesi yeni keşfedilmiş bir meyvedir. Geç keşfedilmesine rağmen bir anda insan hayatında önemli bir yer edinmiştir. Bunun sebebi içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlardır. Aronia meyvesi zengin içeriği ile her derde deva diye anılan bir meyvedir. Aronya, genellikle Kuzey Amerika ve Rusya’da yetişmektedir. Fakat son zamanlarda Türkiye’de de yetişmektedir. Bu nedenle ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Aronia’nın Serbest Radikalleri Emme özelliği vardır. Bu değer meyve ve sebzelerde bulunan antioksidan kapasitesini ölçen bir değerdir. Serbest Radikalleri Emme özelliği sayesinde bu meyve, süper üzümsü meyveler listesinin en değerlisi olarak anılmaktadır. Bu nedenle bu meyveye meyvelerin kralı denmektedir. Aronia meyvesi çok keskin tadı olan bir meyvedir ve koyu mor renge sahiptir. Önemi keşfedilmeden önce Rus yaban mersini sadece doğal ortamlarda yetişmektedir fakat artık kültür bitkisi niteliğinde olduğu için tarım alanlarında da yetiştirilmeye başlanmıştır. Aronya artık eskiye nazaran çok sık yetiştirilmekte ve temin edilebilmektedir.

Aronia Meyvesi Nerelerde Bulunur?

ORAC değeri yani Serbest Radikal Emilimi yüksek meyveler arasında yer alan mucizevi meyve Aroniya antioksidan kuvveti açısından da oldukça yüksektir. Keskin bir tadı olan bu meyvedeki antosiyanidik bir meyvedir. Özellikle de bilinen tüm yiyecekler arasındaki en yüksek proantosiyanidin içeriği olan meyvenin Aronia ekstresi olduğunu düşünürsek meyvenin neden acımsı/ astrijent tadı olduğunu daha kolay anlayabiliriz. Tadı kesik ve acımsı olmasına rağmen bu meyve oldukça fazla tüketilmektedir. Bu nedenle dünyanın dört bir yanında yetiştirilmektedir. Aronia fide olarak ya da meyve olarak neredeyse her yerde satılmaktadır. Yetiştirilme imkanı ve alanı fazla olmasından kaynaklı olarak Rus yaban mersinin satış ağı da oldukça gelişmiştir. Hem meyve hem de çay olarak tüketilen Aronia çay olarak da tüketilmektedir. Çay olarak tüketilmek istendiğinde karşımıza Aronia Thermo çıkmaktadır. Bu meyvenin her haline ulaşmak ve satın almak oldukça kolaydır.

Satış ağı çok geniş olan ve oldukça yaygın olarak satılan bu meyvenin ORAC içeriği yüksek olmasından dolayı kültür ortamındaki serbest radikalleri nötralize etmesinden yola çıkılarak, ayni etkiyi organizma içinde gösterip vücuda destek olduğu düşünülmektedir.  Yapılan araştırmalarda Aronyanın bazı hastalıkların riskini azaltma potansiyeli olduğuna işaret edilmiştir. Sonuçlar, kandaki kolesterol oranının düşürülmesi, kolon kanseri, kalp hastalıkları, kronik enflamasyonlar, gastrit mukoza rahatsızlıkları (peptik ülserler), kardiyovaskuler hastalıklar, göz enflamasyonlari (üveit) ve karaciğer yetmezliklerinde faydalı olabileceği ve yaşlanmayı, Alzheimeri önlemede yardımcı etkileri olduğunu göstermektedir.

Hakkında Kadın

Web sitemiz olan kadinbilgiportali.com'u 2016 yılında yayın hayatına soktuk. Amacımız kendi uyguladığımız, okuduğumuz veya bulduğumuz tüm tarifleri, dökümanları ve bilgileri bizim gibi araştırma yapan ve hayatının bir kısmını internette geçiren kadınlara sunmaktı. Umarım başarılı olmuşuzdur ve siz değerli bayanlar web sitemizi beğenmişsinizdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyet Yapmadan Fit Kalın!

Fit kalmanın sırrı her zaman harika genler ya da hızlı bir metabolizmaya sahip olmak değildir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir