A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Anne ve Çocuk / Çocuk Hastalıkları / Çocuklarda Kabızlık Nedenleri Ve Evde Tedavisi

Çocuklarda Kabızlık Nedenleri Ve Evde Tedavisi

Dışkılama sıklığında azalma, dışkının ağrılı ve sert çıkması durumuna kabızlık diye tanımlıyoruz. Kabızlık problemi genç yaşlı herkesin sorunu. Bu sorunu çözmek için, kabızlığın nedenlerini anlamak ve kabızlığa sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak gerekir.

Kabızlık Nasıl geçer 

Öncelikle kabızlık nasıl geçer sorusunun yanıtına geçmeden, kabızlığa sebep olabilecek durumları nasıl engelleriz, ona görelim.

Ağrılı bir şekilde gelen dışkı, çocukları korkutur. Acı çekmekten korkan çocuklar, kaslarını sıkarak dışkılamayı ertelerler. Haliyle bu durum kabızlığa sebep olur. Çocukların bu şekilde kabızlıkla karşılaşmamaları için, yüz ve vücut hareketlerine dikkat edin. Aksi halde, dışkılamadan kaçan çocuklarda, dışkı birikir ve rektum genişler. Bu durumun sonucunda hassasiyet kaybolur ve çocuk tuvaletinin geldiğini anlamayabilir. Haliyle çocuğun çamaşırı kirlenir. Çocuğunuza anlayışla yaklaşarak, onu utandırmadan bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışın.

Kabızlığa sebep olan en büyük neden yanlış beslenmedir. Lifli gıdalardan uzak, katı yiyeceklerin çokça tüketilip, sıvı yiyeceklerin az tüketilmesi sonucunda kabızlık oluşur. Böyle durumlarda bol sıvı tüketerek, lifli gıdalardan zengin beslenmek gerekir.

Rutin beslenmenin dışına çıkıldığında da kabızlık meydana gelebilir. Yolculuk, diyete başlamak gibi durumları, bu sebeplerin içinde sayabiliriz. Aynı şekilde, bu durumlarda da bol sıvı içip, lifli gıdalar tüketmek kabızlığı önleyebilir.

Lifli gıdalar içerisinde; buğday, arpa gibi tahıllar, meyve ve sebzeler gelmektedir. Lifli sebzeleri ayırt etmeniz için, size bir bilgi vermek isterim. Odunsu yapıya sahip olan sebzeler liflidir. Pırasa, brokoli, lahana gibi.

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken, kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. O nedenle çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır değilse, bu eğitime erkenden başlamayın. Doğru zamanda, ödül odaklı tuvalet eğitimi ile çocuğunuzun psikolojisini bozmadan, bu eğitimi tamamlayabilirsiniz.

Çocuğunuz kabız oldu ve ona bol lifli gıdalar ile bol sıvı tükettirdiniz. Kabızlığının geçmediğini gördünüz. Bu şiddetli bir kabızlığın işaretidir. Bu durumda çocuğunuzu hastaneye götürmeniz gerekmektedir. Hastanede özel boşaltıcılarla dışkılama sağlanır.

Çocuğunuzu düzenli olarak tuvalete oturtursanız, kabızlığın önüne geçmiş olursunuz. Mesela, her yemekten sonra tuvalette bir süre oturmak, dışkılamayı tetikleyebilir.

Ilık içecekler dışkılama hissini artırır

Kabızlığa neden olan bir başka sebepte hareketsizliktir. Çocukların sürekli bilgisayar ve ya TV başında hareketsiz bir şekilde oturmalarına engel olmaya çalışın. Onları harekete sevk edecek aktiviteler yapın.

Doğal ve posalı meyve suları içmek, kabızlığı engelleyebilir. Bu meyve sularını şekersiz yapmaya özen gösterin. Zira şeker kabızlığı artırmaktadır.

Eğer küçük bir bebeğiniz varsa ve kabız olmuşsa, bebeğinize erik ve ya kayısı suyu içirin. Tabi ki bu bebeğin ilk 6 ayını doldurmuş olması gerekmektedir. Fiziksel hareket bebekler içinde geçerli olduğunu söylemek isterim.

Kabızlığa İyi Gelen Şifalı Bitkiler

  • Ihlamur çayı kabızlığa iyi gelen bir çaydır.
  • Kabızlığı gidermek için küçük çocuklara bir çay kaşığı badem yağı verilebilir.
  • Elma iyi bir idrar söktürücü olup, kabızlığa iyi gelmektedir.
  • Balın kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir.
  • Sızma zeytinyağı ile yapılan pırasa yemeği, kabızlığı giderici şifalı bir yemektir.

Eminim ki çocuklarda kabızlık nedenleri ve evde tedavisi hakkında yeterince bilgiye sahip oldunuz. Daha mutlu ve sağlıklı günlerde yaşamanız dileğiyle…

 

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir