A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Doğum Sonrası Psikolojiniz Değişmesin

Doğum Sonrası Psikolojiniz Değişmesin

Hamilelik döneminde anne fiziksel ve ruhsal birçok değişim yaşar. Doğumla birlikte annede daha farklı hormonal değişiklikler oluşur. Haliyle, anne ile bebeğinin baş başa kalması, duygusal, fiziksel ve psikolojik değişimleri beraberinde getirir.

Doğum Sonrası Psikoloji

Anne adayı 9 ay boyunca beklediği bebeğine kavuşmuştur. Doğumun verdiği ağrılar, stresli ve uykusuz günler anneye zor zamanlar yaşatmaktadır. Bütün bu zorlukların yanında, anne bebeğime bakabilecek miyim endişesi içindedir. Annenin ruh halinde böyle fırtınalar esmesi, aslında normal bir durumdur. Doğum yapan her annede bu duyguları az ya da çok yaşar.

Ne kadar güçlü karakteri sahip olursanız olun, doğum sonrası psikolojiniz değişmesin diye bir temennide bulunmak boş. İster istemez ruh haliniz değişecektir. Doğumun ilk haftalarında yaşayacağınız melankolik duygulardan kurtulmak için, çevrenizdekilerin tutumu çok önemli. Melankoli belirtilerini şöyle açıklayabiliriz; uykusuzluk, halsizlik, aşırı duyarlılık, baş ağrıları, ağlama krizleri gibi.

Subject: Breast Feeding On 2013-06-17, at 2:55 PM, Wynn, Spencer wrote: Dreamstime image of mother breast feeding while lying in bed. Breast Feeding.jpg

Lohusalık dönemini daha ağır geçiren kadınlarda depresyon ve psikozda görülebilir. Depresyon belirtilerini sıralayacak olursak; mutsuz ve çaresiz hissetme, aşırı ağlama, isteksizlik ve halsizlik, sinirlilik, uyku bozuklukları, bebeğe karşı ilgisizlik, kendini değersiz hissetme, insanlardan uzaklaşma, ölüm ve intihar düşünceleri gibi. Bu belirtilerin bir kaçı bir arada görülüyorsa, profesyonel bir yardım almak gerekir.

Doğum sonrası psikoza gelirsek, loğusa kadının yaşadığı en büyük problemdir diyebiliriz. Doğum sonrası psikoz çok sık rastlanan bir durum değildir. Bu hastalığı, ciddi ruh hali ve davranış bozuklukları şeklinde tanımlayabiliriz. Doğum sonrası psikoz geçiren kadınlar çok fazla gergin olurlar. Bebeklerine karşı ilgisizdirler. Melankoli ve depresyon belirtilerinin yanında, halüsinasyonlar görürler. Bu hal tedavi edilmesi gereken çok ciddi bir durumdur.

Doğum yapan anne, yakınlarının sevgi ve ilgisine muhtaçtır. Doğum sonrası psikolojiniz değişmesin, diyoruz ama yakınlarınıza da bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Lohusalık zor bir dönemdir. Anneye karşı anlayışlı olun ve onu sevginizle kuşatın.

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyet Yapmadan Fit Kalın!

Fit kalmanın sırrı her zaman harika genler ya da hızlı bir metabolizmaya sahip olmak değildir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir