A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Bakım / Makyaj / Fondöten Mi? Pudra Mı?

Fondöten Mi? Pudra Mı?

Ten makyajı deyince bütün kadınların aklına aynı soru geliyor. Fondöten mi kullanmalıyız yoksa mı? Her kadın kusursuz bir makyaja sahip olmak istiyor. Bu nedenle en iyi ürünü, en güzel duracak makyaj malzemesini sürekli araştırıp duruyoruz. Yeni bir fikir duyduğumuzda hemen o fikri deniyor, test ediyoruz. Ama fondöten mi yoksa pudramı sorusuna aldığımız cevaptan hiçbir zaman tatmin olmuyoruz.

Makyaj malzemelerinin geçmişine baktığımız zaman, karşımıza çıkan ilk ürün fondöten ve pudradır. Onlar için makyaj sektörünün sürekli didişen, aynı yerde olamayan ama ayrı da duramayan ev sahipleridir diyebiliriz. Peki, gerçekten hangisi daha iyi? Cildimize uyguladığımızda hangisinden mükemmele yakın sonucu alabiliriz?

Fondöten Mi? Pudra Mı?

Fondöten Vs Pudra

Bu soruya direkt bir cevap veremeyiz maalesef. Önce ne için makyaj yapıldığı ya da makyaj malzemesini ne için kullanacağımızı belirlememiz gerekmektedir. Önceliğimiz, ciltteki sorunları kapatmak, üzerlerini örtmek ise tek başına pudra yeterli olmayacaktır. Pudralar bilinen aksine hiçbir zaman kapatıcı bir ürün olarak kullanılamaz. Eğer kusurlu bir cilde sahip değilseniz maalesef pudra size uygun bir ürün değil.

Diğer yandan da fondöten, pudrasız kullanılmaz. Fondöten, makyaj malzemeleri içerisinde cildi yağlandırmaya en müsait olan üründür. Bu nedenle tek başına fondöten kullanıldığında cilt yağlanabilir hatta parlayabilir. Fondöten ve pudranın beraber kullanılmasının bir diğer sebebi de fondötenin kalıcılığını arttırmaktır. Tek başına fondöten kremsi yapısından dolayı kalıcı olmayabilir. Fakat pudra ile birlikte kullanıldığında, pudranın tutundurma özelliği sayesinde kalıcılığı artar.

Fondöten Mi? Pudra Mı?
Fondöten Mi? Pudra Mı?

Ne Zaman Pudra Ne Zaman Fondöten Kullanılmalı?

Günlük yaşantımızda çok fazla makyaj yapmayı tercih etmiyorsak eğer pudrayı tek başına tercih edebiliriz. Eğer parlama problemi olan bir cilde sahipsek, fondöten kullanmadan pudra ile T bölgesi denilen bölge bir pudra yardımıyla bu problemden kurtulabilir. Bu amaçla kullanılacak pudranın kesinlikle yağ emici özelliğe sahip olması gerekmektedir. Böylece T bölgesindeki parlak görüntü kamufle edilecektir.

Eğer cildinizde çok fazla leke, sivilce ya da izler yoksa fondöten kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Gözaltı morlukları ya da çok belli olmayan minik izleri kapatıcı yardımıyla kapatabilirsiniz. Daha sonra uygulayacağınız bir pudra ile sabitleyerek ten makyajınızı rahatlıkla kullanabilişiniz. Sizi rahatsız eden bir cilt probleminiz yoksa sık sık fondöten kullanarak cildinizi yormamanızı tavsiye ederiz.

Günlük hayatta fondöten kullanmayı tercih etmiyorsanız ama cildiniz mat bir görüntüye sahipse aydınlatıcı bir pudra kullanarak bu soruna da çözüm bulabilirsiniz. Böylece yüzünüz daha parlak ve sağlıklı gözükecektir.

Pudra eğer fırçanızla ince bir şekilde uygulama yapıyorsanız doğal bir görünüm bırakır. Ama bunun için elinizi hafif tutmaya özen göstermelisiniz. Fondöten ise cildin doğallığını ne kadar kaliteli olursa olsun alacaktır. Bu yüzden cilt kusurlarınız azsa fondötenden uzak durun.

 

Hakkında serhan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hangi Göz Şekline Nasıl Makyaj Gider?

Makyajlar kadınların olmazsa olmaz tamamlayıcısıdır. Bir yere giderken kadınların özenerek giydikleri kıyafetleri yine özenerek yaptıkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir