A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Anne ve Çocuk / Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Beslenme her insan için çok önemlidir. Hamilelik dönemi geçiren kişilerde ise daha fazla önemlidir. Gebelik dönemindeki kişiler hem kendileri hem de bebekleri için gerekli olan vitamin ve mineralleri almalıdır. Bütün besin gruplarından beslenen anne adayları bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimini yiyeceklerden aldığı vitaminler ile sağlıklı olarak desteklerler.

Gebelik döneminde bebeğin büyüme ve gelişmesi, annenin günlük aldığı besinlerin plasenta aracılığı ile fetusa taşınmasıyla gerçekleşir. Fetus her halükarda ihtiyaç duyduğu enerji ve besin değerlerini anne adayının depolarından karşılar. Bu nedenle annenin enerji ihtiyacı gebeliğin 20. haftasından itibaren artar. Enerjiye olan ihtiyacın artmasındaki bir diğer neden de vücudun anneyi emziklik döneme hazırlamasıdır. Bu süreçte vücut annenin emzirme döneminde kullanması için 3.5 kilogramlık yağ depolar.

Geblikte Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Anne adaylarının gebelikte uygulaması gereken beslenme programı kişiye göre değişmektedir. Anne adayının yaşına, boyuna, yeme alışkanlıklarına göre değişine beslenme programları hamilelikte kilo kontrolünü de sağlar. Gebelikte beslenme programı hazırlanması ile annenin, günlük olarak alınan enerjisinin yaklaşık %12-15’i proteinlerden, %25-30’u yağlardan ve %55-60’i de kompleks karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Basit karbonhidrat olarak adlandırılan şekerin tüketimi sıfıra indirilmelidir. Gebelikte beslenme kişiye özel olmalıdır. Anne adayının beslenme durumu ve varsa hastalıkları saptanmalıdır. Günlük 150-200 kalorilik enerji içeren besinler beslenme programına eklenmelidir. Anne adayının damak zevkini değiştirmeden doğal ve organik gıdalara yönlendirilmelidir.

Anne Adayının Günlük Olarak Mutlaka Alması Gereken Besinler

  • Süt, yoğurt, ayran ve kefir: 4 su bardağı ( yaklaşık 600 mililitre)
  • Et, Tavuk, Balık: 250 gram
  • Kuru baklagiller: 100 gram ( 2 tabak)
  • Peynir: 60 gram ( yaklaşık 2 kibrit kutusu)
  • Yumurta: 1 adet
  • Sebze: Taze olarak sınırsız yemek olarak 1 porsiyon ( yaklaşık 150 gram)
  • Meyve: 3 porsiyon ( yaklaşık 300 gram)
  • Ekmek: 3 orta dilim kepekli, tam buğday ya da çavdar ( 150 gram)
  • Yağ: zeytinyağı, ayçiçeği yağı 2 yemek kaşığı ( yaklaşık 20 gram)
  • Yağlı tohumlar: ceviz, fındık, badem 1 avuç içi ( yaklaşık 30 gram)

Gebelikte Beslenme Programında Olması Gereken Vitamin Ve Mineraller Nelerdir?

Protein: Gebelik döneminde anne adayının protein gereksinimi normalden 5-20 gram daha fazla olur. Hem hayvansal hem de bitkisel gıdalardan protein ihtiyacı karşılanabilir.

Kalsiyum: Fetusun kemik ve diş gelişimi 8. haftadan itibaren başlar. Anne adayının bu dönemde alması gereken kalsiyum miktarı ortalama 1200 miligramdır. Besinelrden kalsiyum alınabileceği gibi bazı durumlarda anne adayının ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarını için ek kullanması gerekebilir.

Folik asit: Bebeğin omurga gelişimi açısından oldukça nemli bir vitamin olan folik asit gebelik döneminde mutlaka yeteri oranda alınmalıdır.

A, B12 ve C Vitamini: A, B12 ve C vitamini anne sağlığını korur ve vücut direncini arttırır. Ispanak, havuç, kayısı ve yumurta zengin A vitamini kaynağıdır. Balık, süt ve süt ürünleri B12, taze sebze ve meyveler C vitamininden zengindir.

Hakkında serhan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vitamin Deposu Meyve Ve Sebzeler

Vitamin ve mineraller insanın yapı taşlarıdır. Kadın, erkek, çocuk ve bebek fark etmeden bütün herkesin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir