A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Genel / Mart Ayı Meyveleri Nelerdir?

Mart Ayı Meyveleri Nelerdir?

Son dönemlerde besinleri yemek için doğru zaman nedir konusu en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Uzmanlar özellikle her meyvenin kendi yetiştiği zamanda yendiğinde faydalı olacağı konusunda hemfikir.

Örneğin; kışın domates yazın da portakal yenmemeli. Çünkü mevsimi dışında tüketilen meyveler çeşitli kimyasallara maruz kalmış oluyor. Birçoğu zararlı olan bu kimyasallar da insan sağlığına zarar veriyor.  Bu nedenle sizin için kendi ayı içerisinde tüketilmesi gereken Mart ayı meyveleri ve faydalarını derledik.

İşte Mart ayı içerisinde tüketildiğinde çok daha faydalı olan Mart ayı meyveleri…

Portakal: İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde günde iki orta boy portakal tüketimi, vücudun ihtiyaç duyduğu C vitaminini karşılamanızı sağlar. Aç karnına içilen portakal suyu bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayarak, vücuttan atılması gereken maddelerin kolayca atılmasına imkan tanır. İçerdiği şeker, kandaki şeker oranına zararsız olduğu için diyabet hastalarının da tüketebileceği meyveler arasındadır. Toksinler üzerinde temizleyici bir yapıya sahip olduğu için eklem ve kemik ağrılarını da en aza indirir. Eklemlerde oluşan iltihapları önler. Yüksek lif özelliği sayesinde metabolizmayı düzenleyerek kilo vermenize yardımcı olur. Sahip olduğu antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı önleyici bir etkiye sahiptir. Kanser, görme kaybı ve sağırlık gibi hastalıklarda da uzmanların önerdiği meyveler arasındadır.

Elma: C ve E vitamini içermesi açısından katarakta karşı koruma oluşturur. Elma; içerdiği besin lifi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Kabızlığı önler. A, C, E ve antioksidan içermesi nedeniyle cildi besler yaşlanmayı geciktirir. B kompleks vitaminleri içermesiyle sinir sistemini korur ve kırmızı kan hücresi üretir. A, C, E, K, B6 vitaminleri bulunur. Omega3 ve Omega6 yağ asitleri ve demir, fosfor, magnezyum, manganez,  çinko, fosfor, potasyum, niasin, folat, kalsiyum ve az miktarlarda thiamin, riboflavin, bakır gibi mineraller içermektedir.

Yerli Muz: Yüksek miktarda potasyum içermesi, özellikle kas kramplarını ve güçsüzlüğü azaltır. Sağlam kemikler için D vitamini ve kalsiyum kadar potasyum da önemlidir, bu nedenle kemik yapısının korunması için muz önemli meyvelerdendir. Potasyum içeriği kan basıncını düşürücü özellik de gösterir.  İçerdiği magnezyum sayesinde glikozun kas hücrelerine taşınmasına yardım eder ve egzersiz sırasında kaslarda birikerek, ağrıya yol açan laktik asitin atılmasına yardımcı olur. Yüksek B vitamini içeriği ile mutluluk meyvelerindendir. Hücrelerin yenilenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Muzun cilde faydaları arasında yer alan nemlendirme özelliği potasyum içeriğinden, cilde parlaklık verme özelliği ise sahip olduğu vitamin ve minerallerden gelir.

Limon, yüksek oranda C vitamini içeren doğal bir antibiyotiktir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Başta enfeksiyonlar olmak üzere, yüksek tansiyona, anemi ve astıma karşı koruma sağlar. Limonda bulunan antioksidanlar, tümör ve kanser gelişmesine engel olur. Pektinden oluşan lif yapısından dolayı böbrek taş oluşumunu ve iltihaplanmayı engeller. Pektin aynı zamanda toksik maddelerin etkilerini azaltır. İçerdiği potasyum sayesinde hücrelerin düzgün çalışmasına katkı sağlar. Limonun kabukları antiseptiktir; karaciğeri korur ve solunum rahatsızlıklarına iyi gelir. Limon suyu ise, hazımsızlığa iyi gelir, ateş düşürücüdür, saç ve cilt sağlığını korur.

Hakkında serhan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cilt Maskesi

Evde Yapılabilecek Kolay Cilt Maskesi Tarifleri

Cilt bakımı her kadın için gereklidir. Cilt tipi ne olursa olsun bütün kadınlar cildinin kusursuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir