A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Genel / Menopoz nedir?

Menopoz nedir?

Menopoz nedir?

Menopoz sözcüğü dilimize Fransızcadan geçmiş ve latince ‘’menopausis’’ sözcüğünden türetilmiştir. Kadınlar da menstrüasyon yani adet kanaması olayının sona ermesiyle beraber üremenin, daha farklı bir tabir ile doğurganlık durumunun sona ermesidir. Menopoz esnasında kadınlarda belirli fiziksel, cinsel ve zihinsel değişimler meydana gelmektedir fakat bunlar kötü değişimler olarak algılanmamalıdır. Gel olarak menopoz yaşı 45 ile 55 yaşları arasındadır. Ama bazı kadınlarda menopoz yaşı 40 gibi iken bazı kadınlarda bu yaş 50’yi aşabilmektedir. Bu durumun temel sebebinin kalıtımsal olduğu düşünülmektedir ama buna çok iyi beslenme, düzenli spor yapma ve stresten uzak durma gibi etkenlerinde etkisi vardır.

Menopoz
Menopoz

Menopozun belirtileri nelerdir?

Adet düzensizliği; Menopozun en belirgin özelliğinden biri adet düzensizliğinin başlamasıdır.

Ani ateş basmaları; Bunu pek çok kadından duymuşsunuzdur, bazen göğüste bir ısınma şeklinde başar oradan ellere, yüze, boyun bölgesine veya tüm vücuda vurabilir. Bu ani ateş basmaları nedeniyle yüzde kızarmalar meydana gelebilir ve bu dışarıdan da fark edilebilir. Bunun dışında gece uygu bölünmeleri veya uyku düzeninde bozulmalar da meydana gelmesine neden olabilir bu ani ateş basmaları. Ayrıca aniden terlemeler veya ellerde ve ayaklarda üşümeler şeklinde de belirtileri mevcuttur.

Menopoz da sıcak basması
Menopoz da sıcak basması

Kilo değişikliklerinin meydana gelmesi; Bazı kadınlarda kilo verme şeklinde olsa da genel olarak kilo alma şeklinde gerçekleşir. Bunun en temel sebebi artan yeme isteği ve hareketsizliktir. Tüm bunlara bazı hormonların daha az çalışması ve bazılarının daha fazla çalışmaya başlaması da etkendir.

Baş ağrılarında artış; Baş ağrıları pek çok hastalığın belirtileri arasında yer alıyor olsa da ne yazık ki menopozda da baş göstermektedir. Artan ve düzensiz şekilde gerçekleşen baş ağrılar ve buna bağlı baş dönmeleri de menopozun belirtileri arasında yer alır.

Her yaşın ayrı bir güzelliği vardır unutmayalım :)
Her yaşın ayrı bir güzelliği vardır unutmayalım 🙂

Menopozda rahatlamak için neler yapılabilir?

İlginizi başka yönlere verin; her ne olursa olsun ilginizi başka yönlere, başka aktivitelere vermeye çalışın. Bu sayede hem harekette kalarak bunu düşünmemiş olacaksınız, hem de bir şeylerle uğraştığınız için meydana gelen şeyleri daha az fark edeceksiniz.

Rahatlatıcı şeyler yiyin, için ve yapın; Örneğin iyi bir masaj veya ılık bir duş daima size ve vücudunuza daha iyi gelecektir. Ayrıca rahatlamanızı sağlayacak çaylar veya karışımlar tüketmeniz de sizin için oldukça faydalı olacaktır. Örneğin web sitemizde yer alan Menopozda Sıcak Basmaları için Bitkisel Çay tarifine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.kadinbilgiportali.com/menopozda-sicak-basmalari-icin-bitkisel-cay.html

Hakkında Kadın

Web sitemiz olan kadinbilgiportali.com'u 2016 yılında yayın hayatına soktuk. Amacımız kendi uyguladığımız, okuduğumuz veya bulduğumuz tüm tarifleri, dökümanları ve bilgileri bizim gibi araştırma yapan ve hayatının bir kısmını internette geçiren kadınlara sunmaktı. Umarım başarılı olmuşuzdur ve siz değerli bayanlar web sitemizi beğenmişsinizdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vitamin Deposu Meyve Ve Sebzeler

Vitamin ve mineraller insanın yapı taşlarıdır. Kadın, erkek, çocuk ve bebek fark etmeden bütün herkesin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir