A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Anne ve Çocuk / Çocuk Gelişimi / Pedagog Erim Cerit Aileleri Uyardı

Pedagog Erim Cerit Aileleri Uyardı

Pedagog Erim Cerit’e göre dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların eğitim hayatında başarısız olma oranı akranlarına göre daha fazla.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar okul ortamlarında yaşıtlarına göre daha fazla sorun yaşıyor. Dersi dinlemek ve ders programını takip etmekte zorlanan çocuklar uzman yardımı alınmadığı zaman eğitim hayatında ileriki yaşantısını etkileyecek sorunlar yaşayabiliyorlar. Çocuk Pedagogu Erim Cerit dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocukların kurallara uyma konusunda da sık sık problem yaşadığını ve soruları anlayamadıkları için sınavlarda genellikle başarısız olduklarının altını çizdi. Pedagog Erim Cerit dikkat bozukluğu ve hiperaktivite sorunu olan çocuklar ve onlara olan yaklaşımla ilgili olarak ‘’Bu çocuklar basit dilbilgisi kuralları, noktalama işaretleri, fen ya da matematik formüllerini yazmada eksiklikleri ya da hataları olan çocuklardır. Dersin akışını bozan, dersi dinlemeyen, öğretmenin dediğini yapmayan bu çocuklar ayrı bir yerde kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır. Bu tutum oldukça yanlıştır. Sahip oldukları özel durumu göz önünde bulundurarak çocuğa uygun sınıf ortamı hazırlanmalıdır. Bu sorunların önlenmesi ve çözümü için özel eğitim ve öğretim yöntemlerinin kullanılması zorunludur. Aksi durumlarda çocukların eğitim hayatları olumsuz etkileniyor’’ İfadelerini kullandı.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemi olan çocuklara karşı yaklaşımın önemini vurgulayan Erim Cerit, bu durumda en önemli rolün öğretmene ait olduğunu ve öğretmenin bilinçli olmasının çocuğun eğitim hayatında meydana gelebilecek problemlerin önlenebileceğinin de altını çizdi.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemi sorunu çocuklar üzerinde en etkili olan öğretmen tipi ilgili ve duyarlı öğretmen modelidir. Bu öğretmen tipinin nasıl olduğunu açıklayan Pedagog Erim Cerit ideal öğretmen tipini ‘’İlgili ve duyarlı öğretmenler sadece dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemi olan öğrenciler için değil tüm öğrenciler için ideal öğretmenlerdir. Öğrenciyi kendi içinde değerlendirirler ve mutlaka öğretmenler için dikkat çekici yöntemler kullanılır. Öğrencilerin başarısızlıklarını vurgulamak yerine öğrenciyi cesaretlendirirler ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemi olan çocuklar için güvenli bir sınıf ortamı sağlarlar. Öğrencilerine karşı da dinamik , pozitif ve güler yüzlüdürler. Bu nedenle öğrencilerin ilgisini çekerler ve okula karşı olan önyargılarını kırmada yardımcı olurlar. ’’ Sözleriyle açıkladı.

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE PROBLEMİ OLAN ÇOCUKLAR İÇİN İDEAL SINIF ORTAMI NASIL OLMALI?

Pedagog Erim Cerit’e göre dikkat eksikliğine sahip bir öğrencisi olan öğretmenler sık sık görsel ve işitsel materyaller kullanmalıdırlar. Öğrenme süreci ile duyu organlarının pekişmesinin önemini belirten Erim Cerit, kurallarında çocukların anlayabileceği şekilde açıkça açıklanması gerektiğinin altını çizdi. Dikkat eksikliği problemi yaşayan çocukları sınıfa adapte etmenin bir diğer yolu ise çocuklara uygun bir sınıf ortamı oluşturmaktır. Hiperaktivite sorunu olan çocukların sınıfta hareketsiz kalmayı beklememek gerektiğini ve bu nedenle de öğretmenin çocuğa uyum sağlayarak onu dersle olan ilgisini bozmadan sınıf kurallarına uyacak şekilde yönlendirmesi gerektiğinin altını çizen Erim Cerit, ‘’Çocuklara tahtayı silmek ya da cam açmak gibi küçük görevler vererek dikkat dağınıklığının önüne geçilebilir’’ dedi.

Hakkında serhan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çocuklar Ne Zaman Konuşmaya Başlar

konuşmaya başlayacağıdır. Çocuklar genel olarak 12. ve 18. aylar arasında ilk kelimelerini söylemeye başlarlar. Çocuğun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir