A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Rahim İltihabı Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Rahim İltihabı Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Üreme çağında olan her kadının karşısına çıkabilecek, jinekolojik rahatsızlıklardan biri olan rahim iltihabı nedir ve belirtileri nelerdir, bu konu hakkında genel bir bilgiye sahip olmamız her zaman önemlidir.

Rahim iltihabı, kasık alt bölgesinde ve karında ağrı, vajinada kokulu ve renkli akıntı, bazen de ateş ve kusmanın eşlik ettiği belirtilerle kendini gösterebilir. Cinsel birleşme esnasında ağrı ve rahatsızlık hissi de sıkça yaşanan durumlardan biridir. Yapılacak jinekolojik muayene ile teşhisi mümkün olabilir. Ancak bazı durumlarda rahimde ve yumurtalıklardaki hassasiyet ve ağrı çok şiddetli ise, hastalığın ilerlemiş olduğu göz önünde bulundurularak, ultrasonografi ile bakılır. Ultrasonografi muayenesinde tüplerde sıvı birikmesi, apse oluşumu ve karın içinde sıvı bulguları dikkatle incelenir.

Rahim iltihabı belirtileri bazen dikkate alınmayarak, hastalığın çok ilerlemesine fırsat verilen durumlarla karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda tanı ve hasar teşhisi için, laparoskopi yapılması gerekli olabilir. Alınan bulgular doğrultusunda, hastalığın ne kadar yayıldığı ve ileri boyutlarda olup olmadığı, rahatlıkla görülebilir. Hekimin vereceği karar doğrultusunda da tedaviye başlanır.

Rahim iltihabı riski olan durumlarda, çok dikkatli olunmalıdır. Cerrahi müdahale, kürtaj, rahim içi yara tedavileri sonrası enfeksiyon olma riski çok yüksektir. Gerekli tıbbi tedbirler alınmadığı takdirde, rahim iltihabı problemi sıklıkla yaşanmaktadır. Rahim iltihabını oluşturan bakteriler daha sonra tüplere ve yumurtalıklara da ulaşabilir. Bu durum ileri safhalarda kısırlığa sebep olabilecek bir risk taşımaktadır.

Rahim iltihabı tedavisi için zaman kaybetmemek oldukça mühimdir. Rahatsızlığın teşhisi tam olarak belirlenince, uzman hekim önerisi ile tedavisine hemen başlanmalı ve önlem alınmalıdır. Rahim iltihabının tüplere ve yumurtalıklara yayılma durumunda, tüplerde iltihabın sebep olduğu yapışıklıklar oluşması ve yumurtalık problemleri yüzünden, oluşabilecek sorunlar çok ciddi boyutlarda olabilir.

Tüp bebek uygulamalarında, anne olma konusunda problem yaşayan kişilerin, tıbbi geçmişleri incelendiğinde %50 oranında önceden rahim iltihabı, yaşamış olduğu görülmektedir. Bu çok yüksek bir orandır. Çok fazla önemsemeyerek hafife aldığımız rahatsızlık, zamanında tedavi edilmeyerek bu üzücü tabloları oluşturabilmektedir. Yaptıracağımız düzenli jinekolojik muayenelerle hastalığın erken teşhisi ve tedavisi çok kolay olacaktır.

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyet Yapmadan Fit Kalın!

Fit kalmanın sırrı her zaman harika genler ya da hızlı bir metabolizmaya sahip olmak değildir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir