A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Genel / Saç dökülmesi

Saç dökülmesi

Saç nedir?

Saç, insanda baş olarak adlandırdığımız yerin üst kısmında er alan saç derisi veya kafa derisi olarak nitelendirdiğimiz bölgede bulunan kılların bütününe verilen isimdir. Bir saç teli ortalama 0.02 – 0.04 mm kalınlığındadır ve bir günde yaklaşık olarak 0.3-0.5mm arasında uzayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi
Kadınlarda saç dökülmesi

Saç dökülmesi

Saç dökülmesi, var olan saçlarımızın saç köklerinden çıkarak saçlı deriden uzaklaşması veya kırılarak kopmalara verilen genel isimdir. Saç dökülmesi halk arasında kellik olarak da adlandırılır. Sadece erkeklerin değil bayanlarında saçları dökülür hatta kelliğe yani tamamen saçlarını kaybetmelere kadar gidebilen bir durumun içerisine düşebilirler. Saç dökülmeleri bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre 25-26 yaşına kadar erkeklerin %25’ini, 40 yaşına kadar %40’ını ve 50 yaşına kadar da %50’sini etkiler. Ama bu rakamlar ne kadar sevindiricidir ki biz kadınları etkilemez. Yani bu durum biz kadınlarda çok daha düşüktür.

Saç dökülmesinin pek çok nedeni vardır. Genel olarak saçlarınızın dökülmesinin nedeni kalıtsaldır. Genetik olarak ailede kellik varsa saçlarınız dökülebilir. Ayrıca kepek, saç kıran, bitlenme, dazlaklık gibi belli saç hastalıkları nedeniyle de saçlarınız ciddi anlamda dökülebilir. Tüm bunların yanı sıra stres, hormonal bozukluklar veya kanser tedavi yöntemleri için kullanılan ağır ilaçlarda saçlarınızın dökülmesine neden olur.

Saç dökülmesi
Saç dökülmesi

Saç dökülmesine ne iyi gelir?  / Saç dökülmesini önlemek

Saçlarınızın dökülmesini önlemek için öncelikle bunun neyden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Yani kepek, bit, saç kıran, dazlaklık gibi bir saç hastalığınız mı var, yetersiz saç derisi yüzünden mi yoksa genetik veya strese bağlımı saçlarınız dökülüyor bunun tespit edilmesi gerekli. Bunun için hastanelerin dermatoloji ( deri bilimi ) bölümüne başvurabilirsiniz.

Saçlarınız bit veya benzeri parazitler yüzünden dökülüyorsa eczanelerde satılan bit şampuanları veya bit spreyleri ile saçlarınızı 1 hafta yıkamanız sonucundan tüm bu hastalık etmenlerinden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Zaten bu şampuan veya spreyler çok ucuz fiyatlar ile satılmaktadır.

Saçlarınızın dökülmesinin nedeni saçkıran bilimsel adı ile alopesi areata ise bununla mücadele etmenin birkaç yolu var ilk ve en basit olandan başlayacağız. Sarımsak, evet sarımsak ile doğal bir şekilde saç kıran ile mücadele edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken saç kıranın olduğu bölge ve biraz daha ilerisini kapsayacak şekilde sarımsakları iyice döverek bu bölgeye iyice sürmeniz. Bu yöntem ile saç deriniz tahriş olup kanlanacaktır. Bu da saç derinizin daha fazla beslenmesi ve dayanıklılığın artması anlamına gelir. Bu şekilde saç kırandan kurtulma şansınız mevcut. Saçkırandan kurtulmanın diğer yolu da kortizon kremler kullanmak düşük kortizonlar içeren bu kremler bölgeye uygulanarak da saçkırandan kurtula bilinir. Bu yolda işe yaramazsa saç derisine iğne yardımıyla direk kortizon verilmesi yöntemine geçile bilinir. Tüm bunların dışında en etkili madde SADBE yani squarik asit di butil ester dir. Bunun ile başarı sağlama olasılığınız %90-95 civarındadır.

Bayanlarda saç dökülmesi
Bayanlarda saç dökülmesi

Saçlarınız saç derinizin onları besleyememesi nedeniyle de dökülür bu genellikle yetersiz vitamin, mineral vb organik ve inorganik maddeleri az almanızdan kaynaklanır. Bazen de dış faktörler nedeniyle saç yeteri kadar beslenemez. Bu gibi durumlar da web sitemizde yer alan saç bakım maskelerini veya saç besleyici maskeleri yapabilirsiniz. Bu şekilde dışarıdan saçlarınıza destek vermiş olursunuz. Ayrıca kişisel bakım ürünü satan yani kozmetikçilerde bulunan saç besleyici yağlar, kremler ve benzeri şampuanlarda bu alanda gayet başarılılar. Bu tarz saç ürünlerini kullanarak saçlarınızın güçlenmesine, saç derisinin beslenmesi ve doğal olarak saçlarınızın dökülmesine engel olabilirsiniz. Bu ürünlerde yine çok uygun ücretler ile satılmaktadır.

Saç dökülmesine tıbbi müdahale

Teknolojinin ve bilimin gelişmesiyle beraber tıbbi anlamda da atılımlar ve gelişmeler yaşanıyor. Dökülen saçlarınızın dökülmesini durdurmak için ve var olan saçlarınızın güçlenmesini sağlamak için saç mezoterapisi yöntemi ile saç deriniz kuvvetlendirilip besleniyor. Bu sayede saçlarınız dökülmüyor hatta daha da güçlenip kuvvetleniyor. Ayrıca Saçlarınızın döküldüğü yerlere eskiden FUT yöntemiyle ama günümüzde onun yerini alan FUE yöntemiyle saç ekilmesi sağlanabiliyor. Bu sayede kellikten tamamen kurtulmanız sağlanabiliyor. Bu yöntemleri detaylıca incelemek için http://www.kadinbilgiportali.com/bayanlarda-sac-ekimi.html

Hakkında Kadın

Web sitemiz olan kadinbilgiportali.com'u 2016 yılında yayın hayatına soktuk. Amacımız kendi uyguladığımız, okuduğumuz veya bulduğumuz tüm tarifleri, dökümanları ve bilgileri bizim gibi araştırma yapan ve hayatının bir kısmını internette geçiren kadınlara sunmaktı. Umarım başarılı olmuşuzdur ve siz değerli bayanlar web sitemizi beğenmişsinizdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vitamin Deposu Meyve Ve Sebzeler

Vitamin ve mineraller insanın yapı taşlarıdır. Kadın, erkek, çocuk ve bebek fark etmeden bütün herkesin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir