A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Diyet / Şeftali Diyeti Nasıl Yapılır?

Şeftali Diyeti Nasıl Yapılır?

Dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi sebepler yüzünden alınan kilolar özellikle kadınlar arasında büyük sorun yaratmaktadır.  Bu sorunun giderilebilmesi için insanlar değişik türlerde diyetler yaptıkları gibi diyetten farklı olarak kendilerine özgü kilo verme yöntemleri de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları mideye kelepçe takılması, yemekten sonra kusma gibi tehlikeli yöntemler olduğu gibi düzenli, dengeli ve sağlıklı bir şekilde diyetisyenlerin önerdikleri diyetlerde olabilmektedir.

Şeftali diyeti de diyet türlerinden birisidir. Bu diyetin en önemli aktörü olan şeftali, içerisinde bulunan A ve C vitaminleri, zengin lif içermesi nedeniyle bir antioksidan olarak vücudun zarar görmüş olan hücrelerini tedavi etmekte olup aynı zamanda mikroplardan arındırarak bağırsak sistemimizin iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Uzmanlar mevsiminde günde en az iki tane şeftali tüketmek gerektiğine dikkat çekmektedir.

Şeftalide bulunan liflerden faydalanabilmek için şeftalinin kabuğu ile birlikte tüketilmesi gerekmektedir. Şeftalinin bir diğer önemli özelliği ise vücudu gençleştirir. Diğer bir deyişle yaşlılık karşıtıdır. Ayrıca şeftalinin içinde bulunan potasyum ve demir oranının fazlalığı nedeniyle hücreleri yenileme gibi bir işlevi de vardır.  Şeftalinin glisemik endeksinin düşük olmasından dolayı açlık hissini bastırır. Açlık hissi bastırılan bir kişi rahatlıkla kilo verebilir.

Peki şeftali diyeti nasıl yapılır; Öncelikle sabah kahvaltısında tercihen yarım yağlı olarak bir bardak süt içilmesi gerekmektedir. Bunun yanında 1 dilim beyaz peynir, 3 veya 4 tane zeytin, 1 adet haşlanmış yumurta ile 1 veya 2 dilim çavdar ekmeği yenmelidir.  Öğle öğünü yaklaşınca 2 adet şeftali yenilmelidir. Öğle öğününde sebze yemeklerinden yenilmelidir. Yenilecek olan sebze yemeklerinin mevsim sebzelerinden olmasına dikkat edilmelidir. Sebze yemeğinin yanında bir veya iki dilim çavdar ekmeği de yenilebilir.

Akşam yemeğine doğru ise bir bardak şeftali suyu içilmesi gerekmektedir. Akşam yemeklerinde daha çok balık, tavuk veya kırmızı et tüketilmesinde sakınca yoktur. Yine akşam yemeklerinde de tercihen bir veya iki dilim çavdar ekmeği tüketilebilirsiniz. Öğünlerde mevsim salatası yemeyi sevenler için salatanın üzerine limon ve bir miktar zeytinyağı dökülmesinde bir sakınca yoktur. Sindirim sistemini rahatlatmak için gece yatmadan önce iki tane şeftali tüketmek uygun olacaktır.

Şeftali diyetini uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu diyetin avantajlarının yanında dezavantajlarının da bulunması ihtimaline binaen mutlaka uzman diyetisyene veya uzman doktora başvurulmalıdır. Çünkü kişiden kişiye değişen metabolizma durumları, kronik hastalıklar ve alerji gibi durumlar nedeniyle diyeti yapan kişi üzerinde zararlı da olabilmektedir. Son olarak şeftali diyetini uygularken sık sık ve bol miktarda su içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Şeftali diyetini yaparken mutlaka spor yapılması gerekmektedir. Spor yapılmadan kilo vermek çok zordur. Ayrıca bu diyeti yaparken sık sık doktorunuza başvurmayı unutmayın. Sağlıklı ve hareketli günler geçirmeniz dileğiyle…..

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

XG-FIT Aronia Thermo Çay Nedir?

XG-FIT Aronia Thermo Nedir?

XG-FIT Aronia Thermo zayıflamaya yardımcı bitkisel bir üründür. Güzellik ve sağlıklı yaşam özellikle kadınların her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir