A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Diyet / Yağ Yakmak İçin 10 İpucu

Yağ Yakmak İçin 10 İpucu

Vücudumuzun muhtelif yerlerindeki yağları yakmak ve bu yağların oluşumunu önlemek için bilmemiz ve uygulamamız gereken çok önemli ipuçları vardır. Metabolizmamızın çalışma hızı, vücudumuzdaki yağ yakışını veya depolanmasını direkt etkiler. Hızlı metabolizma ile yağ yakmak daha kolay olmaktadır. Yaş ilerledikçe metabolizma hızımız düşer. Metabolizma hızımızı arttırmak ve vücudumuzdaki yağ yakışını çoğaltmak için yapabileceğimiz ve bilmemiz gereken şeyler bize bu konuda çok yardımcı olacaktır.

Metabolizmamızı hızlandırmanın yollarını uygulayarak, daha kolay formda kalmak mümkün olacaktır. Yağ nasıl yakılır şimdi bunu inceleyelim.

Yağ Yakmak İçin 10 İpucu

1- Yeterli Protein Alımı

Yeterli protein almazsak, metabolizmamız yavaşlar. Eğer her öğünde protein almaya dikkat edersek, kan şekerimiz dengelenerek, çok fazla açlık hissi de yaşamamış oluruz.

2- Bol Sıvı Tüketimi

Her gün en az 2lt su içmek, metabolizmamızı %35 oranında hızlandırmaktadır.  Sadece bu bile haftada 500gr vermenizi sağlayacaktır.

3- Glisemik İndeksi Düşük Gıda Seçimi

İnsülin karbonhidrat yeme isteğini arttırdığı gibi, devamlı açlık hissine sebep olur. Glisemik indeksi düşük gıda seçimi ile insülin oranımızı dengede tutabiliriz. Somon balığı, keten tohumu, zeytinyağı gibi omega3 yağ asitleri bulunan besinler bu konuda çok yardımcı olacaktır. Aç kalmakta insülin direncini yükselmemek için önemlidir.

4- Düzenli Egzersiz

Yağ yakmak için spor ve egzersiz çok önemlidir ve yaptığımız egzersiz en az 45 dakika yapılamalıdır. Egzersiz yaptığımızda ilk 30 dakikadan sonra yağ yakımı başlar. Bu yüzden 20 dakika hızlı egzersiz yerine, 45 dakika yürüyüş yapmak, daha etkili olacaktır.

5- Hormonal Dengenin Kontrolü

Çok kilo aldığımızda hem metabolizmamız yavaşlar, hem de hormon dengelerimiz bozulabilir. Bu durum çok zor kilo verme şeklinde kendini gösterir. Bu problemi yaşamamak için tıbbi kontrol şarttır.

6- Lifli Gıdaların Yeterli Kullanımı

Bazı meyve ve sebzelerde lif bulunur, greyfurt, böğürtlen, elma gibi gıdalar bunlara örnektir. Lifli gıdalar yağ emilimini azaltma özelliğine sahiptir. Çokça lifli besin yemek, kilo alımını ve yağ yakışını olumlu yönde etkileyecektir.

7- C Vitamini Kullanımı

C vitamini kolesterol düşürme ve detoks etkisi olan bir vitamindir. Her öğünde bir miktar C vitamini almak metabolizmayı da hızlandırır. İhtiyacımız olan C vitaminini almadığımız zaman bağışıklık sistemimizde zayıflar.

8- Kahvaltının Önemi

Kahvaltı yapmamız, metabolizmamızın düzenli çalışmasında büyük rol oynar. Gece yemek yemediğimiz için metabolizmamız yavaşlar ve kahvaltı etmezsek hızlanmaz. Bu yüzden yağ ve kalori yakma işlemi olmaz.

9- Akşam Yemeğiniz Erken Yenmesi

Akşam yemeği yatmadan en az 4 saat önce yenmelidir.

10- Süt, Yoğurt Ve Peynir Tüketimi

Kalsiyum içeren gıdalar dengeli alınmazsa metabolizmamız yavaşlar.

Hakkında Kadın Bilgi Portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

XG-FIT Aronia Thermo Çay Nedir?

XG-FIT Aronia Thermo Nedir?

XG-FIT Aronia Thermo zayıflamaya yardımcı bitkisel bir üründür. Güzellik ve sağlıklı yaşam özellikle kadınların her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir